06.11.2021 12:30 2 NW/UM w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej pozyskało ziemię z pól bitewnych

Źródło: UM w Gdyni

Do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni trafiła ziemia z pól bitewnych. Pochodzi ona z okolic Góry św. Anny, gdzie podczas III powstania śląskiego toczono bój z niemieckim Freikorpsem.

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego i 90. rocznicę utworzenia flotylli rzecznych. Jak czytamy na stronie gdyńskiego urzędu, łączą się one z postacią kpt. Mar. Roberta Oszka, oficera polskiej Marynarki Wojennej i dowódcy monitora :Mozyrz” we Flotylli Pińskiej.

Oszek sformował oddział szturmowy złożony z 67 marynarzy. Żołnierze brali udział w najcięższych walkach, które toczyły się w okolicach Góry św. Anny. 21 maja 1921 roku wraz z innymi powstańcami powstrzymali niemiecki kontratak.

Ich odwaga i bohaterstwo zatrzymały natarcie wojsk niemieckich i w dużej mierze zadecydowały o sukcesie powstania - czytamy na gdynia.pl.

Aby upamiętnić bohaterskich marynarzy, do Muzeum Marynarki Wojennej trafiła ziemia z pól bitewnych, pochodząca z okolic Góry św. Anny. Ziemia przechowywana będzie w szklance od szrapnela. Amunicji takiej używali Niemcy podczas walk na Śląsku. Eksponat przekazali muzeum kmdr. ppor. Dariusz Demski oraz ppor. rez. Grzegorz Wołoszczak ze Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Jak informuje gdyński ratusz, Muzeum Marynarki Wojennej uhonorowano także pamiątkowym medalem 100. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego.

Źródło: UM w Gdyni


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...