13.09.2023 08:26 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Jak szybko wysuszyć grzyby?

Materiał Partnera

Co roku pod koniec lata wiele osób zaczyna myśleć o wybraniu się na grzyby. Warto jednak zastanowić się też nad tym, co zrobić z grzybami już po ich przyniesieniu do domu. Jak szybko wysuszyć grzyby? Jak zrobić to domowym sposobem, a kiedy warto postawić na suszarkę do grzybów?

Co roku pod koniec lata wiele osób zaczyna myśleć o wybraniu się na grzyby. Warto jednak zastanowić się też nad tym, co zrobić z grzybami już po ich przyniesieniu do domu. Jak szybko wysuszyć grzyby? Jak zrobić to domowym sposobem, a kiedy warto postawić na suszarkę do grzybów?

Jak sprawdzić grzyby przed wysuszeniem?

Zbieranie grzybów to bardzo przyjemna forma spędzania czasu. Możemy przy tym uzupełnić domowe zapasy - suszone grzyby wykorzystamy następnie w wielu przepisach, także na pyszne, tradycyjne, polskie dania. Warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach związanych z naszym bezpieczeństwem. Do spożycia nadają się jedynie niektóre gatunki grzybów. Część grzybów to gatunki niejadalne, a nawet trujące. Co roku możemy zresztą usłyszeć doniesienia o kolejnych osobach, które ciężko chorują po zjedzeniu niewłaściwych grzybów. Niestety, niejadalne gatunki często do złudzenia przypominają te, które mogą pojawić się na stole. Pamiętaj o tym, że właściwe rozpoznanie gatunku grzyba nie będzie możliwe już po ich pokrojeniu. Przygotowanie do suszenia zebranych grzybów jest więc ostatnim momentem na upewnienie się, że przynieśliśmy do domu jadalne okazy. Z pomocą przychodzą nam ilustrowane atlasy grzybów. Wskazują na charakterystyczne cechy. Dziś każdy posiadacz smartfona może też skorzystać z aplikacji do rozpoznawania grzybów.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, dla własnego bezpieczeństwa lepiej odrzucić dany grzyb!

Jak domowymi sposobami wysuszyć grzyby?

Zanim będziemy mogli przechowywać zebrane grzyby, musimy je wysuszyć. Na szczęście ten proces jest dość prosty. Przed przystąpieniem do suszenia musimy upewnić się, że zebrane grzyby należą do jadalnych gatunków. Czyścimy je i kroimy. Najbardziej tradycyjną metodą będzie natomiast po prostu suszenie grzybów na powietrzu. Rozkładamy je, wykorzystując na przykład blat kuchenny lub powierzchnię stołu. Można również nawlec kawałki grzybów na nić i zawiesić, dzięki temu zabiegowi oszczędzimy sporo miejsca. Korzystając z wysokiej temperatury na zewnątrz, możemy też suszyć grzyby na słońcu. Ten sposób sprawdzi się jednak tylko w suche dni. W tej sytuacji należy też zadbać o ochronę zbiorów przed insektami, czy zanieczyszczeniami. Prosta metoda na przyspieszenie suszenia grzybów polega na umieszczeniu ich w piekarniku. Musi jednak posiadać możliwość ustawienia dość niskiej temperatury (50-60 stopni).

Materiał Partnera

Aby upewnić się, że grzyby są wysuszone w wystarczającym stopniu, możemy sprawdzać postępy całej procedury. Mając stały dostęp do grzybów możemy ocenić przebieg suszenia w sposób wizualny. Dobrze wysuszone kawałki grzybów stają się małe, ale także odpowiednio twarde. Gdy suszenie dobiegnie końca, przechodzimy do zapakowania grzybów. Prawidłowo wysuszone pozostaną wtedy w dobrym stanie przez naprawdę długi czas.

Jak szybko wysuszyć grzyby?

Suszenie grzybów domowymi sposobami często jest równie przyjemne, jak samo grzybobranie. Cała rodzina może uczestniczyć w sortowaniu, czyszczeniu i krojeniu zbiorów. Nie każdy ma jednak czas na długotrwały proces suszenia, którzy może też zająć wiele miejsca. Czasem po prostu chcemy też dość szybko wysuszyć grzyby, na przykład w celu wykorzystania ich w kuchni. Sposobem na szybkie suszenie grzybów jest wyposażenie się w elektryczne urządzenie - suszarkę do grzybów. Suszarka to sprzęt, który wielokrotnie skraca czas oczekiwania na pożądany efekt. Wykorzystuje nadmuch gorącego powietrza, najczęściej w temperaturze około 50 stopni.

Jaka suszarka do grzybów będzie najlepsza? Jeśli używasz takiego sprzętu sporadycznie, wybierz suszarkę o niedużych wymiarach - nie zajmie wiele miejsca w kuchennej szafce. Miłośnicy grzybobrania powinni natomiast zainteresować się nieco droższym, bardziej wydajnym urządzeniem. Przy wyborze zwróć też uwagę na moc i możliwość jej regulacji Przydatną funkcją jest też regulowany strumień nadmuchu gorącego powietrza. Pamiętajmy, że suszarka najczęściej pozwoli także na suszenie warzyw, owoców oraz ziół. Opcja regulacji parametrów pracy sprzętu pozwoli zwiększyć jego uniwersalność. Możliwość wykorzystania na kilka sposobów i spora oszczędność czasu to największe zalety suszarek do grzybów. Są przy tym niezwykle proste w obsłudze.

Podobnie, jak w przypadku suszenia bez dodatkowych urządzeń, musimy najpierw przygotować grzyby. Powinny być dokładnie wyczyszczone. Nie używajmy jednak do tego wody - może to znacznie wydłużyć proces suszenia. Pamiętaj, że grzyby podczas suszenia znacznie się kurczą. Nie powinny być więc pokrojone na zbyt małe kawałki. Jeśli grzyb pęknie dopiero pod wpływem mocnego nacisku, jest dobrze wysuszony. Zwykle trwa to około 6 godzin.

Materiał Partnera

Jak przechowywać grzyby?

Gdy proces suszenia grzybów dobiega końca, możemy użyć ich w jednym z przepisów. Jeśli jednak zebraliśmy sporo grzybów, zapewne myślimy o ich przechowaniu przez dłuższy czas. Przede wszystkim musimy więc zadbać o właściwe warunki. Grzyby zamykamy w szczelnym pojemniku, aby długo pozostały aromatyczne i zdatne do spożycia. Najlepiej wykorzystać pudełko z hermetycznym zamknięciem, woreczki strunowe lub zakręcany słoik.

Dobrym rozwiązaniem jest odpowiednie porcjowanie grzybów. Dzięki temu do przygotowania posiłku dla rodziny nie musimy każdorazowo otwierać opakowania, co pozwala na dostęp powietrza (i wilgoci). Część osób decyduje się też na umieszczenie wewnątrz woreczka lub słoika ziaren ryżu, które w razie potrzeby wchłoną wilgoć. Kolejnym istotnym aspektem jest przechowywanie suszonych grzybów w temperaturze pokojowej (najlepiej kilkanaście do 20 stopni Celsjusza). Należy je też pozostawić w ciemnym miejscu.


Czytaj również: