29.10.2023 08:41 8 Tomasz Smuga

W Luzinie pielęgnują lokalną historię. W bibliotece podsumowali projekt 'Patriotyzm Jutra 2023'

telewizjattm.pl

Warsztaty historyczny czy gra terenowa śladem Marszu Śmierci. Lokalną historię pielęgnować można na różne sposoby. Przekonują o tym w Gminnej Bibliotece Publicznej w Luzinie. W sobotę (28 października) w placówce odbyło się podsumowanie projektu 'Patriotyzm Jutra 2023'.

Wiosną 2023 roku Muzeum Historii Polski po raz piętnasty przyznało dofinansowania w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Program wspiera fundacje, stowarzyszenia, biblioteki, domy kultury, muzea regionalne z całej Polski, skupiające się na pielęgnowaniu i promowaniu lokalnego dziedzictwa, historii oraz kultury.

Jedną z takich placówek jest Gminna Biblioteka Publiczna w Luzinie.

To kontynuacja projektu z 2021 roku. To wtedy doszliśmy do wniosku, że historii jest tak wiele i to bardzo ważny temat. A czasu pozostało też niewiele, ponieważ ludzi, którzy pamiętają tamtą historię, którzy mogą podzielić się swoimi wspomnieniami jest coraz mniej. Dlatego musimy się spieszyć - zauważa w rozmowie z Twoją Telewizją Morską Krystyna Kotłowska, p.o. dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej.

W ramach projektu 'Patriotyzm Jutra 2023' placówka przygotowała m.in. grę terenową Rajd Pamięci Śladem Marszu Śmierci w Luzinie. Inauguracja tej zabawy o historycznej tematyce miała miejsce 1 października 2023 roku.

Udacie się w podróż po dawnym Luzinie, współpracując w zespole odkryjecie historie zapisane m.in. w budynkach Luzina i opowieściach jego mieszkańców… czasem będziecie musieli stawić czoła wyzwaniom - czytamy w opisie gry.

Biblioteka przygotowała także warsztaty 'Objects that speak', dzięki którymi uczestnicy poznali historię powstania i funkcjonowania KL Stutthof oraz genezę Marszu Śmierci, którego trasa w lutym 1945 roku, wiodła przez gminę Luzino.

Jak podkreśla 'szefowa' luzińskiej biblioteki w realizację tych projektów zaangażowana była młodzież.

Udało zaangażować się tak liczną młodzież, która uczestniczyła we wszystkich warsztatach. Przychodzili w wakacje, pomagali w tworzeniu gry terenowej. Dzieci i młodzież poznały historię naszego regionu. Zwróciliśmy ich uwagę na miejsca, które mijają na co dzień, a nie wiedzą, dlaczego jest tablica na szkole, dlaczego postawiono jakiś pomnik, czy dlaczego ulica Ofiar Stutthofu tak się nazywa, a nie inaczej. Młodzież nauczyła się tego, że warto rozmawiać z dorosłymi, ze swoimi babciami i dziadkami, pielęgnować tę pamięć i przekazywać ją dalej - przyznaje Kotłowska.

Podsumowanie projektu odbyło się w sobotę (28 października) w luzińskiej bibliotece. Mieszkańcy nie tylko wysłuchali prezentacji, ale mogli także obejrzeć np. buty, w których szli uczestnicy Marszu Śmierci, czy zobaczyć pasek, na którym jeden z więźniów notował miejscowości, które mijał. Zapraszamy do obejrzenia tych przedmiotów w naszej galerii.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...