12.08.2016 15:00 0 KPP Wejherowo

Policjanci przeprowadzili działania 'Bezpieczny wypoczynek na Pomorzu'

W czwartek (11 sierpnia) policjanci przeprowadzili na terenie całego powiatu wejherowskiego akcję informacyjną, w ramach której przypominali plażowiczom i osobom wypoczywającym nad akwenami wodnymi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a zwłaszcza rodzicom o potrzebie szczególnej uwagi w trakcie opieki nad małymi dziećmi. Akcja skierowana była do wszystkich, którzy spędzają wolny czas w nadmorskich kurortach czy nad jeziorami.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie oraz podległych komisariatów i posterunków, wspólnie zez słuchaczami Szkoły Policji w Słupsku, przeprowadzili na terenie całego powiatu działania „Bezpieczny wypoczynek na Pomorzu”. W działaniach wzięło udział łącznie 85 funkcjonariuszy, w tym 20 słuchaczy Szkoły Policji w Słupsku. Przeprowadzono 24 kontrole akwenów wodnych niestrzeżonych i 16 kontroli akwenów strzeżonych.

Ponadto policjanci przeprowadzili także akcję informacyjną w tym temacie w 42 innych miejscach – np. w centrach handlowych, w parkach czy w środkach komunikacji miejskiej. W trakcie trwania działań policjanci przeprowadzali rozmowy profilaktyczne z dziećmi i ich rodzicami, rozdawali ulotki informacyjne i elementy odblaskowe dla dzieci.

Pomimo ciągłych apeli policjanci z miejscowości turystycznych otrzymują zgłoszenia od opiekunów o zagubieniu się dzieci. Dochodzi do utonięć zarówno dzieci, jak też osób dorosłych. Nagłaśnianie tego typu akcji wpływa na poprawę bezpieczeństwa.

Policjanci przypominają, że w przypadku stracenia dziecka z oczu, np. na plaży, bardzo ważne jest szybkie powiadomienie policjantów czy ratowników, bo małe dziecko potrafi przejść wiele kilometrów i dojść do sąsiedniego kąpieliska. Każdy sygnał o zaginięciu traktowany jest poważnie, a do poszukiwań angażowane są wszystkie jednostki ratownicze.

Oto kilka cennych porad dla rodziców, jak zapobiec zagubieniu dziecka:

  • Nigdy, nawet na chwilę, nie trać z oczu dziecka, maluch w ciągu minuty w zatłoczonym miejscu może oddalić się na taką odległość, że nie znajdziesz go.

  • Podpowiedz dziecku, jak ma się zachować, gdy się zgubi. Powinno stać w miejscu i czekać, aż je znajdziesz (nie wolno mu wychodzić ze sklepu czy dworca, wsiadać z nikim do samochodu).

    • Zapisz dane. Na czas podróży, pobytu na plaży (i nie tylko) daj dziecku specjalną bransoletkę lub przyczep do ubranka breloczek (np. taki do kluczy, z małym okienkiem i karteczką, na której zmieści się numer telefonu). Możesz też zapisać dane flamastrem na dłoni czy na spodzie koszulki. Tego typu działanie skróci do minimum czas i stres związany z zagubieniem się dziecka.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...