24.11.2017 18:30 0 Redakcja

Kaszubska sztuka w japońskiej wersji

Zdjęcie ilustracyjne - pixabay.com

Wszyscy ci, którzy zdecydują się w sobotnie popołudnie (25 listopada) odwiedzić Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, będą świadkami niecodziennego wydarzenia. Na własne oczy będą mogli zobaczyć, jak w prawdziwej harmonii, spotyka się kultura Kaszub i Japonii podczas wieczoru poezji Haiku.

Haiku to pochodząca z siedemnastego wieku klasyczna japońska forma poezji, której tekst składa się zaledwie z kilkunastu sylab. W Kraju Kwitnącej Wiśni, pomimo upływu lat, nadal jest to popularna forma kultury.

Mieszkańcy Wejherowa i okolic w najbliższą sobotę będą mogli poznać tę sztukę w nietypowy sposób, podczas wieczoru polskiej i kaszubskiej poezji Haiku. Gośćmi spotkania będą: Dariusz Brzóska - Brzóskiewicz - historyk i poeta Haiku, autor tomów poezji; Witold Bobrowski - pedagog i społecznik, przetłumaczył na język kaszubski XIII-wieczną antologię wierszy japońskich; dr hab. Adela Kuik-Kalinowska - prof. Akademii Pomorskiej w Słupsku, literaturoznawca specjalizująca się m.in. w kulturze wschodu.

Podczas wydarzenia zostanie udostępnione oryginalne dzieło graficzne japońskiej kaligrafii pochodzące z prywatnych zbiorów dr Kuik-Kalinowskiej. Wydarzeniu towarzyszyć będzie prezentacja etiudy "Óstatny sąd w Mirochówie" Teatru Zymk inspirowanej teatrem japońskim – zachęcają organizatorzy.

I dodają, że wydarzenie będzie dobrym początkiem dla przyszłej współpracy przy organizacji obchodów setnej rocznicy niepodległości Polski oraz uznania tego faktu przez Japonię w marcu 2019 roku, a także „umacniania kontaktów polsko-japońskim i kaszubsko-japońskich”.

„Haiku na Kaszubach” odbędzie w sobotę 25 listopada o godzinie 17:00 w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...