13.08.2017 09:00 0 Redakcja/miastopuck.pl

Wirtualnie pokażą to, co skrywa morze w Pucku

fot. miastopuck.pl

Rozpoczęto innowacyjny międzynarodowy projekt unijny, którego celem jest pokazanie mieszkańcom i turystom cennego dziedzictwa kulturowego, ukrytego pod ziemią lub wodą. Za trzy lata w wirtualnej rzeczywistości będzie można zobaczyć między innymi, jakie skarby skrywa średniowieczny port w Pucku.

Zadaniem projektu Virtual Arch, który zainaugurowano w lipcu, jest odkrycie regionalnego dziedzictwa archeologicznego, znajdujego się pod ziemią lub pod wodą. Chodzi o opracowanie innowacyjnych metod pokazania cennego dorobku w rzeczywistości wirtualnej, a przez to – wspieranie rozwoju i ochrony dziedzictwa archeologicznego.

Projekt jest pilotażowy i ma interdyscyplinarny charakter – wyjaśniają puccy urzędnicy. - Łączy w sobie elementy nowoczesnej archeologii, informatyki oraz rozwoju regionalnego. Polscy partnerzy, czyli Puck oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, zajmą się aspektami digitalizacji i promowania archeologii podwodnej.

Jeśli chodzi o Kaszuby, to głównym celem działań jest wirtualna rekonstrukcja miejscowego, wczesnośredniowiecznego portu, ukrytego pod wodami Zatoki Puckiej. Będzie to możliwe dzięki ścisłej współpracy z Instytutem Archeologii UMK.

W ramach projektu przewidziano ustanowienie punktu WiFi na świeżym powietrzu w puckim porcie, by móc prezentować podwodne dziedzictwo turystom i mieszkańcom korzystającym z własnych urządzeń mobilnych, takich jak tablety lub telefony komórkowe – zaznaczają przedstawiciele puckiego magistratu. - Przewidziano również zainstalowanie w budynku bosmanatu innowacyjnych urządzeń do prezentacji 3D, dzięki którym możliwe będzie zwizualizowanie rekonstrukcji portu.

Pozostałe działania projektowe obejmują między innymi szkolenia i seminaria w poszczególnych regionach, w ramach których planowane jest przekazywanie m.in. lokalnym szkołom czy przedsiębiorcom turystycznym wiedzy na temat tego, jak upowszechnianie dziedzictwa archeologicznego może pozytywnie wpływać na rozwój gospodarczy danego regionu.

Zakończenie projektu zaplanowano na koniec czerwca 2020 roku. Całkowity budżet projektu Virtual Arch wyniesie ponad dwa miliony euro, pucka część projektu będzie ponad 159 tysięcy euro. Wkład własny miasta to niemal 24 tysiące euro.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...