pełna wersja

Wejherowo: Połowa pieców być może pójdzie do wymiany

2018-03-12 19:30
Wejherowo: Połowa pieców być może pójdzie do wymiany
źródło: UM Wejherowo

Ogromna większość wejherowian ogrzewa mieszkania, korzystając z ekologicznych źródeł energii. Powietrze nad miastem pozostawia jednak wiele do życzenia, zwłaszcza zimą. Z wyliczeń miejscowych strażników miejskich wynika, że około pół tysiąca pieców, które mogą przyczyniać się do zanieczyszczenia powietrza w Wejherowie, wymaga wymiany.

Wejherowscy strażnicy podali, że na terenie miasta w 2017 roku funkcjonowało blisko 1,5 tysiąca pieców i kotłów węglowych, którymi ogrzewane były domki jednorodzinne i mieszkania w budynkach wielorodzinnych. To oznacza, że z takiego sposobu ogrzewania korzysta zaledwie 10 procent mieszkańców. Jednak uwzględniając dane z „Rocznej oceny jakości powietrza w województwie pomorskim za rok 2016”, opublikowane w 2017 roku, sporządzonej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, jakość powietrza w roku 2016 w Wejherowie względem poprzedniego roku pogorszyła się w zakresie zanieczyszczenia pyłem PM10 i zawartością benzo(a)pirenu.

Średnia z minionego roku przekroczeń normy zanieczyszczenia powietrza wyniosła 43 dób, podczas gdy dopuszczalna ilość to 35. Dla porównania, w roku 2015 było to 28 dób – można było przeczytać w opublikowanym przez wejherowski magistrat komunikacie, o którym pisaliśmy m.in. w tym artykule.

Przyczyną złego stanu powietrza może być zła jakość tej, wydawać by się mogło, znikomej ilości źródeł ciepła, jakim są stare piece. Pojawiły się jednak dobre informacje – według strażników miejskich ponad 700 właścicieli tzw. kopciuchów zadeklarowało ich wymianę w najbliższym czasie. A to więcej niż potrzeba, by w Wejherowie zdrowo oddychać zimą.

Oceniam, że obecnie wymaga wymiany 400, może 500 źródeł ciepła, takich jak piece węglowe dolnego spalania, piece kaflowe, piece na koks i miał węglowy – wyjaśnia Zenon Hinca, komendant Straży Miejskiej w Wejherowie. – Mieszkańcy mogą, jeśli tylko chcą, skorzystać z dotacji na wymianę pieców oferowanych przez Urząd Miejski. Ważne też, jeśli już korzystamy z pieców, aby palić w nich dobrej jakości węglem, a nie np. śmieciami, gdyż to niezgodne z prawem i bardzo szkodliwe – przypomina szef strażników.

Przypomnienia jednak niekoniecznie mogą pomóc w przypadku bardziej opornych mieszkańców. Dlatego być może niebawem jakości powietrza nad miastem – poza strażnikami – strzec będzie latający robot – specjalistyczny dron. Projekt w sprawie zakupu takiego urządzenia do budżetu obywatelskiego zgłosił Wojciech Kozłowski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Wejherowa.

Przede wszystkim chodzi o szybką i precyzyjną lokalizację tych budynków, w których stosuje się nieodpowiedni opał. Umożliwi to podjęcie działań kontrolnych, informacyjnych i edukacyjnych. Co więcej, władze miasta będą mogły dotrzeć do rodzin, które są w trudnej sytuacji materialnej i nie stać ich na zakup opału bądź wymianę pieca, by udzielić im wsparcia. W obsługę drona i w działanie całego projektu mają być zaangażowani strażnicy miejscy. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

raz

skomentuj

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

komentarze (14)

Janek74 2018.03.13 14:51
Oceń:

Jak widać problem zanieczyszczonego powietrza jest mało istotyny skoro są dotacje max do 30 % - SKANDAL .Niech nie mówią ,ze nie ma pieniędzy ! Pieniądze są w durnych wydatkach (rozrost administracji , błędne kosztowne inwestycje ) .Prawda jest taka,że dotacje powinny wynosić 100 % i po problemie .Na ciuli z Warszawy nie ma co liczyć ! PRECZ Z PODATKIEM DOCHODOWYM (kara za pracę).PRECZ Z GABINETAMI POLITYCZNYMI ,ZUS -kat morderca ! Znacznie zmniejszyć olbrzymią liczbę radnych i urzędników oraz parlamentarzystów !

kulaj beret 2018.03.13 15:58
Oceń:

Trzeba mieć mocno zryty beret aby dzień w dzień wklejać jedno i to samo.

Janek74 2018.03.13 20:17
Oceń:

spadaj i nie wcinaj się ,bo nic mądrego nie napiszesz .CZOŁEM WIELKIEJ POLSCE wolnej od socjalistycznych pijawek z PIS,PO,PSL,SLD,NOWOCZESNA ! JUŻ CZAS NA odzyskanie WOLNOŚCI !

161 2018.03.13 21:22
Oceń:

weź pigułkę, weź pigułkę.

Uważaj na czoło.

dziwne 2018.03.13 14:04
Oceń:

dziwne, że według informacji publikowanych przez SM w październiku odwiedzono połowę domów i było ich około 1500 pieców. Z tej połowy według doniesień ratusza ponad 700 wymagało wymiany. Teraz dowiadujemy się, że jest sukces.... i połowa połowy z całości będzie wymieniana.... na obecnych zasadach zajmie to i tak ponad 10 lat....

Jak widać propaganda ratusza ma się dobrze.

WEJHER 2018.03.13 07:50
Oceń:

oczywiscie gupi naród winny. a moze pan prezydent zamiast budować parki, skwerki i fontanny, z pomocą wrednej UE rozbudowałby opec i podłaczył całe wejherowo do jednego komina z super filtrami a nie ganiał biednych ludzi co piece maja!

Krzyvhu 2018.03.13 00:29
Oceń:

Tyle, że jak zgłaszałem na straży miejskiej truciciela całej ulicy to nik się nie zjawił, aninie było możliwości otrzymania jakielkowiek odpowiedzi na zgłoszenie. Także przydałby się jakiś skuteczniejszy sposób na zgłaszanie trucicieli.

FALCO MIX 2018.03.13 09:55
Oceń:

Typowy kapuś z Wejherowa!!

po 2018.03.13 13:01
Oceń:

a ty co slyszalem byles w zomo

dick4dick 2018.03.12 20:32
Oceń:

Myślę że radny, w dodatku wiceprzewodniczący Rady Miasta Wejherowa nie musi sięgać po pieniądze z Budżetu Obywatelskiego, ale postawić na radzie miasta problem i przegłosować uchwałę o zakupie drona za pieniądze z budżetu miasta.
Budżet Obywatelski jest do innych celów niż do znajdywania pieniędzy na pomysły radnych.
Miasto ma obowiązek chronić zdrowie mieszkańców i zakup takiego drona to bardzo dobry pomysł, ale powtarzam nie z Budżetu Obywatelskiego,. To jak swój pomysł zrealizuje wiceprzewodniczący Kozłowski jest doskonałym egzaminem dla niego, będzie to także sygnał dla mieszkańców miasta Wejherowo, czy radny nadaje się do wybrania na następną kadencję.

sik 2018.03.12 23:19
Oceń:

Radny chyba się "wypalił", jest wice, a nie potrafi zdobyć kasy w radzie i posuwa się do zabierania pieniążków z budżetu obywateli. Słabe to.

ssssssssssss 2018.03.12 19:59
Oceń:

a jak powietrze jest zanieczyszczone to skarzyc miasto mam czy sasiada co truje ale wegel ma dobry tak stwierdza straz miejska ze piec dobry i ze smieci nie palone i wszystko oki kogo skarzyc mam ???????????

AndrzejPL 2018.03.13 06:40
Oceń:

Skarżysz ZIMĘ bo jest zimno......

Napoleon z Żoliborza 2018.03.12 20:38
Oceń:

Najlepiej oskarżyć Tuska - to wina Tuska !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Komentarze publikowane na portalu Nadmorski24.pl są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

zobacz również

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ×