23.01.2013 14:00 0

Prezentacja z języka polskiego jeszcze przez 2 lata

Maturzyści przygotowują się właśnie do studniówek, a to oznacza że ich najważniejszy egzamin w życiu rozpocznie się niebawem. W tym roku żadnej rewolucji w maturach nie ma. Zmiany mają wejść w 2015 roku. Zniknie to co uczniowie lubią najbardziej – prezentacja z języka polskiego. W zamian maturzysta otrzyma tekst i pytania.

Przygotowanie prezentacji dla wielu maturzystów trwało tyle co wpisanie do wyszukiwarki wybranego tematu i wydrukowanie dostępnej w sieci pracy. Samo wystąpienie przed Komisją było niemal gwarancją zdania egzaminu. Rzadko uczeń musiał odnieść się do szkolnej lektury, więc łatwo było uzyskać wysoki wyniki.

  • Połowa osób w mojej klasie miała powyżej 15 punktów. A kilka nawet zdobyło „maksa”. Taka prezentacja jest mniej stresująca, niż zwykły egzamin ustny – wspomina Kamila, ubiegłoroczna maturzystka.

Jednak to co podoba się uczniom, nie zawsze spotyka się z aprobatą nauczycieli. Tak też jest i w tym przypadku. Prezentacja z języka polskiego krytykowana jest, ponieważ za jej pomocą trudno jest sprawdzić samodzielność pracy ucznia oraz jego wiedzę z omawianego na lekcjach materiału. Dlatego egzamin ustny z języka polskiego w 2015 roku będzie wyglądał zupełnie inaczej.

  • W nowym kształcie część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego (a także języków mniejszości narodowych oraz z języków mniejszości etnicznych) sprawdza umiejętność tworzenia wypowiedzi na określony temat, inspirowanej tzw. tekstem kultury, tj. obrazem, wierszem, fragmentem dzieła literackiego, tekstem o języku. Maturzysta wylosuje zadanie egzaminacyjne składające się z  tekstu kultury oraz polecenia odnoszącego się do tego tekstu. Egzamin będzie składał się z dwóch części: wypowiedzi monologowej maturzysty (ok. 10 min.) oraz rozmowy zdającego z zespołem (ok. 5 min.) - wyjaśnia Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej.

Ponadto za dwa lata matura będzie przeprowadzona tylko na jednym poziomie – rozszerzonym. Nowy przepis to odpowiedź na panującą od lat tendencję. Przy rekrutacji na studia brane są bowiem pod uwagę wyniki z poszczególnych przedmiotów właśnie na poziomach rozszerzonych, dlatego bardzo rzadko uczniowie zdawali maturę na poziomie podstawowym.

  • Cechą wspólną wszystkich zmian w systemie oświaty jest podnoszenie jakości kształcenia, a zmian we wszystkich egzaminach zewnętrznych, odejście od sprawdzania wiedzy encyklopedycznej na rzecz umiejętności złożonych, takich jak analizowanie, wnioskowanie, rozumowanie, dowodzenie, modelowanie myślenia. Dlatego z jednej strony potrzebny jest inny sposób konstruowania zadań egzaminacyjnych, z drugiej - nowy sposób ich oceniania. Wszystkie te cechy będą zastosowane w nowej formule sprawdzianu w VI klasie szkoły podstawowej oraz na egzaminie maturalnym – mówiła na konferencji Krystyna Szumilas.

Jeszcze jedną zmianą jest skreślenie z listy przedmiotów do wyboru wiedzy o tańcu. Nie zmienia się natomiast próg zdawalności, który wynosi 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...