07.03.2013 15:33 0

Gdańsk wyróżnia opiekunów bezdomnych kotów

Opiekunowie Bezdomnych Kotów otrzymali specjalne legitymacje, czyli tzw. karty Gdańskiego Społecznego Opiekuna Bezdomnych Kotów. Takim dokumentem wyróżniono 300 osób. Dzięki legitymacji osoby, które ją posiadają będą mogły odbierać bezpłatną karmę w okresach, kiedy koty potrzebują szczególnej pomocy. Ułatwione im zostanie również dotarcie do tych zwierząt.

Gdańsk jest pierwszym miastem, który w ten sposób chce wspomóc osoby pomagające tym bezdomnym istotom. Legitymacje są więc pewnego rodzaju poparciem miasta dla wykonywanej przez nich pracy.

Program pomocy bezdomnym kotom Miasto Gdańsk realizuje od 2006 roku.

  • Program ma bardzo duży i pozytywny odzew, a jego znaczenie z roku na rok wzrasta - podkreśla Maciej Lorek, dyr. Wydziału Środowiska gdańskiego magistratu - Już od 7 lat Miasto oferuje kotom domy szyte ma miarę - własny kąt na wyłączność (1 pomieszczenie dla 1 kota) i odrębne wejście do każdego z pomieszczeń. Łącznie jest ich w Gdańsku już ponad 700, co oznacza że ok. 3000 wolnobytujących kotów ma dach nad głową!

Projekt kociego domu jest owocem konsultacji Miasta z miłośnikami i znawcami kociej natury oraz Powiatowego Inspektora Weterynarii. Kocie schronienia przekazywane są spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym, które lokują je w sąsiedztwie swoich domów. A gdańszczan chętnych do niesienia pomocy nie brakuje.

  • Obecnie w Gdańsku zarejestrowanych jest około 300 opiekunów zwierząt, jednak według naszej wiedzy liczba osób pomagających anonimowo jest znacznie większa - mówi Marcin Tryksza, koordynator akcji z Wydziału Środowiska.

Karta Gdańskiego Społecznego Opiekuna Bezdomnych Kotów upoważnia jego posiadacza do: nieodpłatnego otrzymania budek dla bezdomnych kotów oraz karmy w okresie zimowym; możliwości sterylizacji lub kastracji bezdomnych kotów; otrzymywania materiałów informacyjnych lub promocyjnych dotyczących tematyki ochrony zwierząt; udziału w szkoleniach i spotkaniach nt. ochrony zwierząt organizowanych przez Miasto Gdańsk. Ale karta społecznego opiekuna nie sprowadza się wyłącznie do praw i obowiązków wynikających z pełnionej funkcji.

  • W ten sposób chcemy uhonorować działalność społeczników, która niejednokrotnie spotyka się z brakiem akceptacji ze strony otoczenia. Wyrazić uznanie dla ich niełatwej działalności i niejako usankcjonować ich bardzo cenne działania - zaznacza Maciej Lorek.

  • To Państwo, swoją postawą i aktywnością, zainspirowaliście nas do działań, które poprawiać mają warunki życia bezdomnych kotów na terenie naszego miasta. Dziękujemy Wam za zaangażowanie i wrażliwość - powiedział, podczas uroczystego spotkania ze społecznymi opiekunami kotów, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Podczas spotkania, które odbyło się 6 marca w Nowym Ratuszu, prezydent Gdańska wręczył 15 społecznym opiekunom bezdomnych zwierząt Medale Prezydenta Miasta Gdańska.

Społecznym opiekunem bezdomnych kotów może zostać każdy pełnoletni mieszkaniec Gdańska, niepozbawiony praw publicznych, zainteresowany działalnością na rzecz pomocy bezdomnym kotom. Przyjęcie do grona opiekunów następuje poprzez osobiste zgłoszenie, zarejestrowanie i wydanie numerowanej karty Społecznego Opiekuna Bezdomnych Kotów przez Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Działalność opiekunów opiera się wyłącznie na pracy społecznej i jest w pełnym zakresie nieodpłatna.

Idea legitymacji przez mieszkańców Trójmiasta i okolic jest pojmowana jednak różnie.

  • Myślę, że zamysł jest dobry. Takie coś przydałoby się i w Gdyni. Mieszkam na parterze i pod moim oknem znajduje się skupisko bezdomnych kotów, a że jest mi ich szkoda to je dokarmiam. Czuję się za nie w pewien sposób odpowiedzialna. Myślę, że to dobry pomysł - twierdzi Patrycja z Chyloni.

  • Ja uważam, że takie coś jest niepotrzebne. Lepiej taką karmę przekazać schronisku dla zwierząt. Lepiej, aby takie zwierzęta właśnie trafiły w to miejsce i miały szansę na adopcję – zauważyła Aneta z Wejherowa


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...