01.04.2013 11:57 0

Śladami historii: Grodzisko w Gdańsku

Góra Gradowa w Gdańsku o wysokości 46 metrów nad poziomem morza jest miejscem niezwykłym i unikalnym. Leży na terenie grodziska na którego szczycie dawniej znajdował się Bastion Jerozolimski. Grodzisko jest natomiast miejscem fortyfikacji miejskich z XIX wieku.

Grodzisko znajduje się w północno-zachodniej części gdańskiego śródmieścia. Dawniej pełniło rolę obserwacyjną okolicznego lasu i wzniesień. Miejscu temu przypisywano również lokalizację Zamku Książąt Pomorskich z XII wieku.

W XVI i XVII wieku postanowiono rozbudować fortyfikacje miejskie. W związku z tym usypano wały wraz z bastionami i fosą. W ten sposób powstał ciąg fortyfikacji, a ich głównym elementem stało się właśnie Grodzisko. Dzięki niemu Gdańsk został uchroniony od oblężenia Szwedów, potopu i wojny północnej. Przedpola oraz stoki Góry Gradowej stały się miejscem walk obrońców miasta z nieprzyjacielem. Stacjonowały tu oddziały pruskie, francuskie, niemieckie i radzieckie.

W 1807 roku Grodzisko zostało przebudowane przez Prusy, jednak obecny kształt uzyskało ponad 60 lat później. Do dzisiaj zachowały się liczne obiekty i instalacje wojskowe pochodzące z tego okresu.

Góra Gradowa dzięki swojemu położeniu pełniła dawniej rolę nie tylko stricte wojskową. Już w średniowieczu przebiegał tędy szlak komunikacyjny, powstał szpital, kościół czy cmentarze. Urządzano występy artystyczne i zebrania organizowane przez mieszkańców. Swoje miejsce odnaleźli tu malarze portretujący Gród Neptuna.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...