27.08.2013 10:40 0

Społeczności, również w pożyczkach

Ludzie coraz chętniej łączą się w grupy tworząc wirtualne społeczności. Ten nowy trend nie ominął również sektora finansowego. Coraz więcej inwestorów i pożyczkobiorców zainteresowanych jest pożyczkami społecznościowymi, które umożliwiają lokowanie i zdobywanie środków finansowych od siebie nawzajem.

Starając się o wsparcie pieniężne zazwyczaj myślimy o tradycyjnych instytucjach finansowych takich jak banki. Jednocześnie zapominamy, że istnieją atrakcyjne alternatywy, które mogą być szansą na uzyskanie kapitału potrzebnego do zrealizowania życiowych pasji czy pomysłu na biznes.

Ludzie są dla siebie mniej surowi niż banki.

Z punktu widzenia pożyczkobiorcy, zarówno prywatnego, jaki i podmiotu gospodarczego, pożyczki społecznościowe pozwalają na ominięcie niektórych procedur stosowanych w bankach. Dzięki temu, dla wielu osób jest to jedyna szansa na zdobycie środków finansowych, których brak często stanowi barierę uniemożliwiającą wejście na rynek. Istotną różnicą jest to, że dwie strony, udzielająca i biorącą pożyczkę, mają bezpośredni wpływ na ustalenie dobrych dla siebie warunków i zawarcia transakcji dostosowanej do swoich możliwości. Dodatkowym atutem jest ominięcie prowizji, którą w większości przypadków pobierają banki.

Decydujesz o warunkach

Inwestor indywidualny pożyczając bezpośrednio konsumentom ma wpływ na oprocentowanie, termin spłaty oraz liczbę rat. To wszystko daje szerokie możliwości wyboru najkorzystniejszej dla siebie inwestycji. Podobnie wygląda to od strony pożyczkobiorcy. On również decyduje o powyższych parametrach i świadomie podejmuje decyzję o złożeniu oferty.

Bezpieczeństwo

Transakcje finalizowane są na podstawie umów, w których zawarte są zasady współpracy oraz prawa i zobowiązania każdej ze stron. Ponadto nad ich bezpieczeństwem czuwają pracownicy tego typu serwisów. Na portalu CapitalClub, który dedykowany jest pożyczkom dla mikro i małych przedsiębiorstw, specjaliści wcześniej uważnie weryfikują pożyczkobiorców. Dopiero po pozytywnej ocenie spółka może wziąć udział w aukcji. Co więcej udzielone pożyczki mają dodatkowe zabezpieczenie w postaci weksli.

Pożyczki społecznościowe cieszą się zaufaniem zachodnich inwestorów. Ponadto rządy europejskich państw, w tym Wielkiej Brytanii, chcąc wesprzeć rozwój mikro i małych przedsiębiorstw, chętnie zasilają swoim kapitałem tego typu inicjatywy. W grudniu ubiegłego roku Brytyjczycy postanowili przeznaczyć 100 milionów funtów na nietradycyjne formy bankowości.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...