22.11.2013 10:41 0

„Planeta Energii” na horyzoncie, czyli eksperymentalne Hewelianum

Dziś i jutro gdańskie Centrum Hewelianum gościć będzie projekt „Planeta Energii”, w ramach którego znakomici naukowcy przybliżają tajniki otaczającego nas świata wszystkim miłośnikom odkryć – małym, większym i największym. Następnym przystankiem może być twoja szkoła!

Wizyta ekipy „Planety Energii” w Gdańsku to przedsmak nagrody głównej w konkursie organizowanym przez Grupę ENERGA, do którego mogą przystąpić nauczyciele i uczniowie klas I-III szkół podstawowych. Jego głównym celem jest propagowanie wiedzy na temat energii elektrycznej wśród najmłodszych oraz kształtowanie odpowiedzialnych i proekologicznych postaw. Konkurs trwa do 31 stycznia, a zatem to ostatnia szansa, aby zrealizować konkursowe zadania i zdobyć atrakcyjne nagrody, w tym dwudniową wizytę edukacyjnego miasteczka „Planeta Energii” w swojej miejscowości.

W najbliższy piątek i sobotę w Centrum Hewelianum mieszkańcy Trójmiasta i okolic będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć „Planetę Energii w pigułce” i dowiedzieć się jakie atrakcje czekają na zwycięzców konkursu.

Podczas wizyty, w trakcie wspólnej zabawy chcemy przybliżyć dzieciom i dorosłym ideę programu i zachęcić do aktywnego udziału w nim. Temat nie jest łatwy, dlatego zależy nam na tym, by nauka na „Planecie Energii” nie była dla najmłodszych nudną lekcją, ale niezapomnianą przygodą – mówi Marta Dankowska, koordynator projektu.

Na miejscu na gości czekać będą ciekawe eksponaty i eksperymenty oraz liczne niespodzianki w godz. od 9.00 do 18.00. Na hasło „Planeta Energii” dla dzieci z rodzicami wstęp wolny. Gościem specjalnym będzie fizyk, znany dziennikarz i popularyzator nauki, a prywatnie ojciec ośmioletnich bliźniaków – Tomasz Rożek, ambasador programu „Planeta Energii”.

Do konkursu może przystąpić każdy nauczyciel, który przeprowadzi w swojej klasie minimum trzy lekcje dotyczące energii elektrycznej, w oparciu o otrzymane od Grupy ENERGA materiały dydaktyczne, oraz podejmie dodatkowe działanie autorskie. Spośród uczestników, którzy do 14 lutego 2014 r. złożą sprawozdania z przeprowadzonych zajęć, jury konkursu wybierze dziesięciu laureatów.

Ogłoszenie wyników nastąpi 14 marca 2014 roku. Dziesięć zwycięskich klas zostanie nagrodzonych dwudniową wizytą mobilnego centrum naukowego w swojej miejscowości. Dodatkowo przyznanych zostanie pięćdziesiąt wyróżnień w postaci pomocy naukowych, a zaangażowanie nauczycieli premiowane będzie specjalnymi certyfikatami. Na każde dziecko z nagrodzonej i wyróżnionej klasy czekają także niesamowite edukacyjne prezenty.

Program edukacyjny „Planeta Energii” pozwala nauczycielom wczesnoszkolnym poprowadzić lekcję dot. trudnych zagadnień w prosty i zrozumiały dla dzieci sposób. Proponowane przez organizatorów tematy lekcji są bardzo elastyczne i można w nie wplatać własne pomysły, co nawet jest specjalnie premiowane przy ocenie sprawozdań. Zajęcia bardzo podobają się uczniom, bo różnią się od standardowych lekcji – mówi Grażyna Sujewicz, wychowawca zwycięskiej klasy z III edycji konkursu. – Dodatkowo wizyta interaktywnego miasteczka to olbrzymia radość i wyróżnienie dla klasy, ale i atrakcja dla szkoły i mieszkańców miasta.

W tegorocznej edycji programu miasteczko „Planeta Energii” zaskoczy gości nową odsłoną. Oprócz trzech ogromnych namiotów i atrakcji znanych z poprzednich edycji tj. pokaz filmu 3D czy eksperymenty naukowe, pojawią się nowe, dzięki którym nauka o energii elektrycznej stanie się fascynującą wyprawą do krainy prądu. Mobilne centrum ENERGI wyruszy w podróż po Polsce w kwietniu i maju 2014 roku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...