04.01.2014 15:08 0

Ruszył program Mieszkanie dla Młodych

Od stycznia 2014 r. wnioski o kredyt z dopłatą w ramach programu „Mieszkanie dla młodych” przyjmują PKO Bank Polski S.A. i Pekao S.A. Udziałem w programie zainteresowane są kolejne banki, które będą mogły przystępować do programu w całym okresie jego trwania. Warunkiem jest podpisanie umowy na udział w rządowym programie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Program "Mieszkanie dla młodych" - MdM umożliwi dofinansowanie wkładu własnego dla osób do 35 lat, kupujących pierwsze własne mieszkanie na rynku pierwotnym spełniające określone standardy cenowe i powierzchniowe. Uruchomienie programu zbiega się w czasie z wejściem w życie zmienionej rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego dotyczącej m.in. wymogu minimalnego wkładu własnego kredytobiorcy. Zgodnie z nową rekomendacją S minimalny wkład własny w 2014 r. to 5% wartości kredytowanej nieruchomości, w 2015 - 10%, w 2016 - 15%, w 2017 - 20%. Dofinansowanie wkładu własnego w ramach programu MdM pomoże wypełnić kredytobiorcom warunek minimalnego wkładu własnego.

Dofinansowanie wkładu własnego dla singli i rodzin bezdzietnych wynosi 10% wskaźnika odzwierciedlającego przeciętne koszty budowy mieszkań w danej lokalizacji, dla osób i rodzin wychowujących przynajmniej jedno dziecko - 15%. Oznacza to, że w przypadku zakupu przez beneficjenta programu MdM mieszkania w cenie niższej od wartości przeciętnych na danym terenie, realna pomoc państwa może pokrywać większą część ceny niż 10-15%. Dopłatą może być objęte maksymalnie 50 m², natomiast samo mieszkanie nie będzie może być większe niż 75 m² w przypadku lokalu mieszkalnego lub 100 m² w przypadku domu jednorodzinnego. W przypadku rodzin posiadających co najmniej troje dzieci limity maksymalnej powierzchni zostały powiększone o dodatkowe 10 m². Dodatkowe wsparcie w wysokości 5% w formie spłaty części kredytu jest przewidziane dla beneficjentów programu, którzy w okresie 5 lat od dnia nabycia mieszkania urodzą lub przysposobią dziecko, będące trzecim (lub kolejnym) wychowywanym dzieckiem.

Wniosek o dofinansowanie wkładu własnego wraz z wnioskiem o kredyt beneficjent składa w wybranym przez siebie banku lub bankach, które podpiszą umowę na udział w programie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Do wniosku należy dołączyć:

  • pisemne oświadczenie o spełnieniu na dzień złożenia wniosku warunku o nie posiadaniu na własność domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny oraz własności lub współwłasności budynku, jeżeli udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny, wraz z pisemnym oświadczeniem, że ten warunek będzie spełniony także w dniu nabycia mieszkania,

  • pisemne zobowiązanie - w przypadku najmu lokalu mieszkalnego - do rozwiązania umowy najmu i opróżnienia lokalu mieszkalnego lub zrzeczenia się spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz spółdzielni mieszkaniowej i opróżnienia tego lokalu, w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności mieszkania,

  • pisemne oświadczenie o tym, że nabywane mieszkanie służyć będzie zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych,

  • pisemne oświadczenie osoby, która wybudowała mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, o tym, że mieszkanie zostanie po raz pierwszy zasiedlone przez nabywcę. Bank może wymagać okazania innych dokumentów, które pomogą mu stwierdzić, że spełnione są wszystkie kryteria określone w ustawie, m. in. wiek beneficjenta, powierzchnia użytkowa mieszkania, cena zakupu. Przy ubieganiu się o zwiększone dofinansowanie związane z wychowywaniem dziecka/dzieci również będzie konieczne udokumentowanie tego faktu.

Następnie bank weryfikuje wniosek i przesyła go do Banku Gospodarstwa Krajowego. Kolejne czynności związane z obsługa wniosku i ostateczna wypłata wsparcia odbywa się bez udziału beneficjenta, w ramach współpracy pomiędzy bankiem i BGK.

Weryfikacja zdolności kredytowej potencjalnych beneficjentów będzie się odbywać zgodnie z regułami stosowanymi w poszczególnych bankach. Ustawa przewiduje, że w przypadku, gdy osoba występująca o kredyt nie posiada zdolności kredytowej, do umowy kredytu mogą przystąpić zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...