10.03.2014 16:04 0

Morświny w wodach Bałtyku? Również w pobliżu Polski

Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w partnerstwie z Oddziałem Morskim Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB w Gdyni już od dwóch lat realizuje program w wodach polskich obszarów morskich. Grupa LOTOS od 2009 roku wspiera działania na rzecz ochrony najbardziej zagrożonych gatunków fauny morskiej, żyjącej w Morzu Bałtyckim, ze szczególnym uwzględnieniem morświna.

Dzięki badaniom wiadomo już, że morświny są obecne w dużej części Morza Bałtyckiego, a zasięg ich występowania sięga po Wyspy Alandzkie. Według najnowszych danych najwięcej morświnów jest w południowo-zachodniej części wód Danii oraz u południowych wybrzeży Szwecji i wzdłuż brzegów Niemiec. Zwierzęta te regularnie przebywają także w pobliżu niemal całego wybrzeża naszego kraju.

  • W projekcie SAMBAH zastosowaliśmy nową metodę, polegającą na prowadzeniu ciągłego nasłuchu z użyciem stacjonarnych detektorów typu C-POD (przyp. detektory odgłosów morświnów), na dużym obszarze Bałtyku, nieprzerwanie, przez okres dwóch lat, mówi dr Iwona Pawliczka ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, koordynator projektu SAMBAH ze strony polskiej. - Z przeanalizowanych nagrań odgłosów morświnów mogliśmy wskazać w obrębie których wód terytorialnych danych państw nagrano ich najwięcej.

Kolejnym celem badań jest stworzenie modelu map sezonowej zmienności występowania morświnów. Na ich podstawie będzie można zidentyfikować obszary, które są szczególnie ważne dla gatunku oraz wskazać rejony o podwyższonym ryzyku konfliktu z działalnością ludzką na morzu. Wiedza ta jest niezbędna przy tworzeniu i aktualizacji planów działania na rzecz lokalnej ochrony gatunku. Grupa LOTOS wspólnie z Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego oraz Stacja Morską w Helu realizuje program „Pomagamy bałtyckiej przyrodzie”.

  • Cieszymy się, że nasze wsparcie w doposażeniu ekwipunku badawczego odegrało rolę w uzyskaniu tak ciekawych wyników badań, powiedziała Jowita Twardowska, dyrektor ds. Komunikacji i CSR w Grupie LOTOS. – Nasze partnerstwo w ramach „Pomagamy Bałtyckiej Przyrodzie” to jedno z priorytetowych dla nas działań w ramach przyjętej Strategii Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Współpraca ta poza działaniami chroniącymi zagrożone gatunki, obejmuje również edukację i propagowanie wiedzy na temat różnorodności biologicznej Bałtyku.

Znajdującym się pod ochroną bałtyckim morświnom, grozi wyginięcie. Wiodą one niezwykle skryty tryb życia – rzadko podpływają do łodzi, więc trudno prowadzi się ich obserwację i badania. To jedne z najmniejszych i najkrócej żyjących waleni na świecie. Jako jedyne z tej grupy zwierząt stale zamieszkują wody Bałtyku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...