10.03.2014 13:19 0

16. edycja Kolosów przeszła do historii

Wręczeniem Kolosów 2013 - nagród za wybitne, podróżnicze dokonania 9 marca 2014 r. zakończyły się w Gdyni 16. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Uczestnicy spotkań mieli okazję zobaczyć prawie 100 prezentacji, podczas których zajrzeli w najdalsze zakątki globu. W przerwach pomiędzy prezentacjami można było odwiedzić stoiska ze sprzętem oraz książkami podróżniczymi i spotkać się z ich autorami.

Nagrody za dokonania roku 2013 otrzymali:

S U P E R K O L O S - prof. Krzysztof Birkenmajer

Kategoria ALPINIZM

KOLOS za wytyczenie linii „Bushido" na Great Trango Tower w Karakorum, będącej kontynuacją tworzenia nowych dróg na największych ścianach świata:

Marcin Tomaszewski i Marek Raganowicz

Bezdyskusyjnie jedno z najważniejszych na świecie dokonań alpinistycznych 2013 r. Północno-zachodnia ściana słynnej Great Trango Tower (6286 m) w Karakorum to arcytrudne technicznie, 1500-metrowe urwisko o niespotykanym nigdzie indziej nagromadzeniu problemów wspinaczkowych. Doświadczony duet Tomaszewski-Raganowicz spędził w ścianie ponad 20 dni, pokonując w tym czasie 46 wyciągów. „Bushido" jest pierwszą od 25 lat nową polską drogą w rejonie Trango Towers (w 1988 r. na niższej z wież podobnego wyczynu dokonał Wojciech Kurtyka, wspinając się wspólnie z Erhardem Loretanem), zaś Yeti i Regan jednymi z nielicznych, którym udało się wytyczyć tak trudną linię, działając w zaledwie dwuosobowym zespole. Zakończona ogromnym sukcesem wyprawa do Pakistanu była kolejnym etapem realizacji projektu alpinistycznego „4żywioły", polegającego na pokonywaniu największych pionowych ścian świata.

WYRÓŻNIENIE za wytyczenie nowej drogi na zachodniej ścianie Tagveggen w dolinie Litledalen w Norwegii: Przemysław Cholewa, Marcin Księżak, Jan Kuczera i Andrzej Sokołowski

Rodzina Ludwińskich - załoga Wyspy Szczęśliwych Dzieci z Kolosem w kategorii Podróże,

Kategoria PODRÓŻE

KOLOS za 9-letni rejs dookoła świata katamaranem „Wyspa Szczęśliwych Dzieci", przełamywanie barier, łamanie stereotypów i pokazanie, że wychowanie dzieci nie musi się wiązać z codziennymi rygorami życia na brzegu: Kazimierz, Noe i Nel Ludwińscy

Kazimierz Ludwiński miał dwadzieścia kilka lat, gdy wraz z braćmi, Andrzejem i Piotrem, rzemieślniczą metodą zbudował katamaran żaglowy - „Wyspę szczęśliwych dzieci". Pływanie na nim bracia rozpoczęli w 1979 r. Stan wojenny zastał ich w Afryce Zachodniej. Zmienili plany i nie wrócili do kraju. Od tego czasu wiele się wydarzyło. „Wyspa" kilka razy przepłynęła Atlantyk, dobrze służyła braciom, w latach 90. zawinęła do Polski, gdzie przeszła generalny remont, aż w końcu w roku 2004 Kazimierz Ludwiński rozpoczął na niej podróż dookoła świata. W rejs, który - jak się potem okazało - miał trwać 9 lat, zabrał dwoje swoich dzieci. Nel miała wtedy zaledwie 6 lat, a Noe - 7 miesięcy! Ludwiński pełnił na jachcie rolę zarazem taty, mamy, nauczyciela, kucharza, szkutnika, elektryka i majtka pokładowego. Nie brakowało sztormów, strachu i łez, ale dominowała radość i piękno. Wspólnie przeżeglowali ponad 45 tys. mil morskich. Ojciec pokazał dzieciom świat, a one pokochały podróże.

WYRÓŻNIENIE za wyprawę „Aztorin Expedition" do Kamerunu: Dominik Szmajda, Andrzej Kozłowski, Maciej Mizgajski, Michał Rogacki

WYRÓŻNIENIE za podróż motocyklem przez Himalaje: Witold Palak i Adrian Palak

Kategoria WYCZYN ROKU 

KOLOS za wyprawę „Ameryka Południowa siłami natury": Michał Kozok

Jak najdalej od pojazdów silnikowych, za to - jak najbardziej - hulajnogą, na deskorolce lub wózkiem sklepowym. Pochodzący z Żor Michał Kozok w ciągu 9,5 miesiąca przemierzył Amerykę Południową z południa na północ (ponad 13 tys. kilometrów!), używając wyłącznie tych środków transportu, które wykorzystują siły natury. Z Cabo Froward na południu Chile aż do Punta Gallinas na kolumbijskim wybrzeżu Morza Karaibskiego szedł, jechał na rowerze, płynął (łodzią, pontonem, żaglówką), dał się też trochę popchać na taczkach. Podczas wyprawy, na trasie której nie pozwalał sobie nawet na skorzystanie z windy ani z ruchomych schodów, przedzierał się z maczetą przez las tropikalny, ciągnął wózek przez Altiplano i wspinał się na sześciotysięcznik. W kilku etapach podróży towarzyszyła mu żona Ewelina, a przez cały czas dmuchana kaczka Grażynka.

WYRÓŻNIENIE za wyprawę „Karpackie wyzwanie": Wojciech Stolarczyk, Krzysztof Mroszczak, Szymon Pietrowski

WYRÓŻNIENIE za wyprawę „Na krańce świata" - rowerowy trawers Andów: Agnieszka i Mateusz Waligórowie 

WYRÓŻNIENIE za wyprawę „12 milionów kroków": Łukasz Supergan

Kategoria ŻEGLARSTWO

KOLOS za pierwsze w dziejach polskiego żeglarstwa pokonanie Przejścia Północno-Wschodniego pod żaglami: Ryszard Wojnowski i załoga jachtu „Lady Dana 44"

  Siedmioosobowa załoga jachtu „Lady Dana 44" dowodzona przez kpt. Ryszarda Wojnowskiego jako pierwsza w historii przepłynęła Przejście Północno-Wschodnie jachtem pod polską banderą. Trasa rejsu wiodła z Sopotu przez Bałtyk, Kanał Bałtycko-Białomorski, Morza: Białe, Barentsa, Karskie, Łaptiewów, Wschodniosyberyjskie, Czukockie oraz Beringa i dalej, przez północny Pacyfik, aż do Vancouver w Kanadzie. Łącznie 8890 mil morskich. Trudna sytuacja lodowa, która zmusiła załogę do przeczekania trzech tygodni w porcie Dikson, oraz informacje o zamarzających cieśninach Arktyki Kanadyjskiej uniemożliwiły żeglarzom realizację pierwotnego celu wyprawy: opłynięcia jachtem Bieguna Północnego podczas jednego sezonu. Oprócz kapitana w rejsie wzięli udział: Lech Romanowski, Daniel Michalski, Czesław Bajer, Paweł Ołdziej, Michał Kochańczyk i Michał Wojnowski.

WYRÓŻNIENIE za inspirujący, samotny rejs przez Atlantyk na samodzielnie zbudowanym, 5-metrowym jachcie „Lilla My", najmniejszej jednostce żaglowej pod polską banderą, która przepłynęła tę trasę: Szymon Kuczyński

Kategoria EKSPLORACJA JASKIŃ

KOLOS za połączoną z ekstremalnym nurkowaniem eksplorację jaskini J2 w Meksyku: Marcin Gala   W międzynarodowej wyprawie do meksykańskiego stanu Oaxaca kierowanej przez znakomitego amerykańskiego nurka i naukowca, Billa Stone'a, wzięło udział kilkudziesięciu grotołazów z całego świata, w tym dwanaścioro Polaków. Celem ekspedycji było odnalezienie połączenia jaskini J2 z systemem Cheve i tym samym uczynienie z niej najgłębszej znanej jaskini półkuli zachodniej. By tego dokonać, grotołazi musieli wyeksplorować dwa syfony znajdujące się na głębokości 1209 metrów, położone w odległości 8 km od otworu jaskini. Przedsięwzięcie było zarazem niesłychanie skomplikowane logistycznie i niebezpieczne, bez precedensu w światowej speleologii. Dwuosobowy zespół nurków szturmowych tworzyli Brytyjczyk Phill Short i Polak Marcin Gala.

WYRÓŻNIENIE za eksplorację jaskiń w Chinach: Wyprawa Centralna Komisji Taternictwa Jaskiniowego Polskiego Związku Alpinizmu, kierowana przez Andrzeja Ciszewskiego

WYRÓŻNIENIE za udział w eksploracji systemu jaskiniowego Huautla w Meksyku: Mirosław Kopertowski

WYRÓŻNIENIE za eksplorację Jaskini Krainy Węża w Turcji: Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy

NAGRODA IM. ANDRZEJA ZAWADY

Nagroda wraz z grantem 15 tys. zł ufundowanym przez Prezydenta Gdyni na realizację wyprawy, której celem jest dokonanie pierwszego polskiego trawersu Antarktydy: Grzegorz Gontarz, Szymon Gontarz, Piotr Zaśko

NAGRODA DZIENNIKARZY

Dominik Szmajda, Andrzej Kozłowski, Maciej Mizgajski, Michał Rogacki za relację z wyprawy „Aztorin Expedition" do Kamerunu.

NAGRODA IM. PAWŁA STRZELECKIEGO 

Agata Kochaniewicz, Robert Rydzewski, Kinga Sielicka

GRAN PRIX WYSTAWY FOTOGLOB 

Jakub Rybicki za zdjęcie „Lodowy niszczyciel mózgu"

NAGRODY PUBLICZNOŚCI 

Za najlepszą prezentację 16. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów: Michał Kozok, „Ameryka Południowa siłami natury"

Za najlepsze zdjęcie wystawy FotoGlob: Oktawia Kromer, „Przy wodospadzie"


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...