22.03.2014 09:04 0

Jutro świętować będą Dzień Jedności Kaszubów

Już po raz XI będzie obchodzony Dzień Jedności Kaszubów. Spotkanie wyznaczono 23 marca 2014 r. w Sierakowicach. Tego dnia w sposób szczególny wspominany będzie ks. Bernarda Sychta – działacz kaszubski, etnograf, językoznawca i pisarz urodzony w Puzdrowie. Tradycyjnie, spotkają się akordeoniści z Pomorza i nie tylko, aby bić rekord w jednoczesnej grze na tym instrumencie. W tym roku zagrają utwory „Sëka lësa goniła” i „W łësniewsczich pustkach”.

Dzień Jedności Kaszubów obchodzony jest na pamiątkę pierwszej wzmianki o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX z 19 marca 1238 r. W dokumencie wymieniony został jeden z książąt szczecińskich Bogusław, jako dobroczyńca zakonu rycerskiego joannitów, tytułowany księciem Kaszub (łac. …duce Cassubie).

Tegoroczne obchody rozpoczną się w rodzinnej miejscowości ks. Bernarda Sychty – Puzdrowie. Ksiądz urodził się tutaj 21 marca 1907 r. W Puzdrowie ukończył szkołę powszechną, a następnie uczył się w gimnazjum w Gdańsku i Wejherowie. Po zdaniu egzaminu dojrzałości wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Święcenia kapłańskie otrzymał 17 grudnia 1932 r. W 1946 r. ks. Sychta został magistrem filozofii, a w 1947 r. obronił na Uniwersytecie Poznańskim doktorat na podstawie pracy „Materialna kultura ludowa Borów Tucholskich na tle etnografii kaszubskiej i kociewskiej”. Do dziś zachowało się jej streszczenie.Według wielu naukowców, jest to jedna z najważniejszych prac w zakresie kociewskiej, borowiackiej i kaszubskiej etnografii. W maju 1947 r. ks. Sychta został proboszczem w parafii katedralnej w Pelplinie. Na Akademii Medycznej w Gdańsku, 5 lipca 1949 r. zdał egzamin z psychopatologii i psychiatrii. Wykładał w seminarium pelplińskim.

Jako pisarz, ks. Sychta zadebiutował już w 1925 r. trzyaktówką „Szopka kaszubska”. Jednym z bardziej znanych utworów scenicznych jest wydane w 1937 r. wesele kaszubskie „Hanka sã żeni”. Ten sam wątek, związany jednak z innym regionem, ks. Sychta poruszył w „Weselu kociewskim”. Spośród utworów scenicznych warto wspomnieć też o „Dzéwczã i miedza” czy „Duchy w klasztorze” (komedia napisana po kociewsku). Sychta jest też autorem dramatów historycznych: „Spiącé wòjskò”, „Bùdzta spiącëch” i „Òstatnô gwiôzdka Mestwina”. Wszystkie opowiadają o związku Kaszub z Polską.

Najważniejszymi jednak dziełami ks. Sychty są słowniki. W latach 1967-76 powstał „Słownik gwar kaszubskich na tle kultury ludowej”, zawierający kilkadziesiąt tysięcy terminów. Przy jego tworzeniu autor nie sięgał do istniejących opracowań, a wykorzystywał jedynie to, co usłyszał wśród kaszubskiego ludu. Zamieścił w nim również opisy zwyczajów i obrzędów, a także bogaty materiał folklorystyczny, m.in. przysłowia, teksty piosenek. Jest to niezwykle ważna praca, nie tylko w kontekście badań nad językiem, ale też kultury duchowej Kaszubów. Podobnie jest z trzytomowym „Słownictwem kociewskim na tle kultury ludowej”, bez którego trudno sobie wyobrazić badania nad kulturą kociewską.

Ks. Sychta pisał również wiersze. Są one przede wszystkim przepełnione miłością do Boga, Maryi i kaszubskiej ojczyzny. Poza tym autor kaszubskiego i kociewskiego słownika zajmował sie też malowaniem. W 1968 r. Klub Studencki „Pomorania” przyznał ks. Sychcie Medal Stolema. Jest on też honorowym członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W 1982 r. został doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Ksiądz B. Sychta zmarł 25 listopada 1982 r. w Gdańsku. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Pelplinie.

Podczas świętowania odbędzie się próba pobicia rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonach.

Program

  • Puzdrowo – Dom rodzinny Sychtów, godz. 10.30 złożenie kwiatów przy obelisku poświęconym pamięci ks. dra Bernarda Sychty

kościół pw. św. Marcina w Sierakowicach

  • godz. 10.50 – formowanie procesji eucharystycznej na placu przykościelnym – służba liturgiczna, poczty sztandarowe
  • godz. 11.00 – msza św. z kaszubską liturgią słowa, oprawa muzyczna: Chór Discantus
  • godz. 12.00 – przemarsz ulicami Sierakowic: ks. Łosińskiego, Piwną, Mirachowską, Spacerową do gimnazjum w Sierakowicach; prowadzi: Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Sierakowice

Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach przy ul. Spacerowej 14

sala teatralna

  • godz. 12.30 – oficjalne otwarcie Dnia Jedności Kaszubów
  • godz. 13.00-16.30 – występy artystyczne, czytanie wierszy Juliana Tuwima w języku kaszubskim; konferansjerzy: Magdalena Kropidłowska, Michał Bronk

hala sportowa

  • od godz. 11.00 – rejestracja uczestników bicia rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonie
  • godz. 12.00-15.30 – próby akordeonistów przygotowujące do bicia rekordu pod batutą Pawła Nowaka
  • godz. 15.30 – bicie rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonach

blok B

Turniej gry w baśkę

  • godz. 12.00-12.50 – rejestracja
  • godz. 13.00-15.50 – turniej
  • godz. 15.50-16.30 – podsumowanie, wyłonienie zwycięzców
  • godz. 16.30 – wręczenie pucharów i nagród – sala teatralna

Wydarzenia towarzyszące:

  • wystawa akordeonów z kolekcji Pawła Nowaka
  • stoiska twórców ludowych
  • promocja wydawnictw i organizacji regionalnych
  • kuchnia kaszubska
  • bar kawowy

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...