03.06.2014 11:18 0

Zbliża się sezon urlopów, uważaj na fikcyjne kwatery

W związku ze zbliżającym się sezonem urlopowym policjanci przestrzegają przed potencjalnymi oszustami, którzy mogą oferować noclegi w fikcyjnych pensjonatach oraz pokojach w Sopocie. Przypominamy. Zanim zdecydujemy się przelać pieniądze na wskazane konto, przedtem należy zweryfikować właściciela obiektu.

Policjanci z Sopotu otrzymali już kilka zgłoszeń od osób, które wpłaciły zaliczkę za nocleg w Sopocie, a po przyjechaniu do miasta okazało się, że nie ma takiego adresu, ani nawet pensjonatu, w którym pokrzywdzeni zamierzali wypocząć.

Policjanci przypominają o tym, że jeżeli nocleg kosztuje wyjątkowo mało, mieszkanie jest blisko morza i w pełni wyposażone, to trzeba takie ogłoszenie dokładnie zweryfikować. Szanujące się kwatery i pensjonaty są z reguły wpisywane do rejestru w Urzędzie Miasta. Można tam zadzwonić i zapytać, czy taki pensjonat lub kwatera rzeczywiście istnieje.

Zanim zdecydujemy się przelać pieniądze na wskazane konto policjanci radzą aby zweryfikować właściciela obiektu. Aby nie zostać oszukanym powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • cenę za wynajem - zbyt niska, w atrakcyjnym miejscu powinna nam dać do myślenia,
  • brak strony internetowej obiektu - oszuści nie podają zazwyczaj strony internetowej, gdzie można byłoby znaleźć więcej konkretnych informacji o obiekcie,
  • maile na bezpłatnej poczcie - kontaktowy adres e-mail jest zakładany na bezpłatnym serwerze pocztowym,
  • fikcyjne nazwiska - ostrzegamy przed fikcyjnymi nazwiskami, np. podanymi od nazw miejscowości, niestety trudno je zweryfikować,
  • brak numeru stacjonarnego - oszuści często podają tylko i wyłącznie numer telefonu komórkowego,
  • atrakcyjna lokalizacja, adres, który nie istnieje - zawsze sprawdźmy wskazany adres na mapach dostępnych w Internecie, jeśli nie istnieje lub pokazuje się na przykład w centrum parku miejskiego, poszukajmy innego obiektu,
  • czytaj komentarze - przed wybraniem kwatery warto też sprawdzić internetowe komentarze. Po wpłaceniu zaliczki należy zachować dowód wpłaty oraz historię e-maili. To wszystko może pomóc w ustaleniu sprawcy oszustwa.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...