07.03.2015 14:32 0

Utrata prawa jazdy na 3 miesiące za przekroczenie 50 km/h w terenie zabudowanym?

fot. msw.gov.pl

Senat przyjął projekt zmian w kodeksie drogowym. Największą nowością jest obligatoryjna utrata prawa jazdy na 3 miesiące za przekroczenie w terenie zabudowanym dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h. Teraz projekt trafi ponownie do sejmu.

Senat przyjął projekt o zmianie ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, w których znajdują się zmiany dotyczące poprawy bezpieczeństwa na drogach. 

  • Kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o co najmniej 50 km/h w obszarze zabudowanym, prawo jazdy zostanie odebrane bezpośrednio przez kontrolującego ich policjanta. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres, na jaki zatrzymane zostało prawo jazdy, będzie przedłużony do 6 miesięcy. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem – czytamy na stronie msw.gov.pl.

Na ten sam okres uprawnienia do prowadzenia pojazdami utracą kierowcy, którzy przewożą zbyt dużą liczbę osób, czyli o dwie osoby więcej, niż wskazano w dowodzie rejestracyjnym.

Projekt nowelizacji był wspólnym przedsięwzięciem trzech resortów. Oprócz rozwiązań zaproponowanych przez MSW w dokumencie znalazły się propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

  • M.in. wprowadzenia do kodeksu karnego przestępstwa prowadzenia samochodu bez uprawnień po ich odebraniu przez sąd (obecnie prowadzenie pojazdu bez uprawnień jest wykroczeniem), dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów dla kierowców prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości, mimo uprzedniego skazania za to samo przestępstwo, dotkliwych kar finansowych dla osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu oraz obowiązku zainstalowania w samochodzie blokady alkoholowej tzw. „alcolock” dla osób skazanych za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości – czytamy na stronie msw.gov.pl.

Senat przyjął projekt. Teraz ustawa trafi ponownie do Sejmu. 


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...