15.07.2015 12:00 0 infoWire.pl

Czy upał może być powodem przerwania pracy?

pixabay.com

Choć nie żyjemy w jednym z krajów śródziemnomorskich, gdzie z powodu gorąca często przerywa się pracę, to w Polsce również zdarzają się upalne dni. Powstaje pytanie, czy bardzo wysoka temperatura może być powodem skrócenia pracownikom czasu pracy?

Choć nie ma obowiązku prawnego, który zmusiłby pracodawcę do takiego działania, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby podjąć decyzję o zmniejszeniu czasu pracy. Wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy.

  • Kodeks pracy wyznacza tylko minimalne standardy. W wyjątkowych sytuacjach rzeczywiście można pracownikom skrócić czas pracy, ale na przykład z obowiązkiem odrobienia tych godzin – mówi w rozmowie z infowire Alicja Biernat z Kancelarii Adwokackiej EIR Legal Alicja Biernat.

W praktyce takie działanie zdarza się jednak bardzo rzadko. Pracodawcy, zamiast przerywać pracę w zakładzie, wolą wyposażać pomieszczenia w klimatyzatory czy wentylatory. Ponadto osobom pracującym na dworze w temperaturze powyżej 25°C bądź w pomieszczeniu, jeśli wynosi ona więcej niż 28°C, trzeba zapewniać bezpłatne napoje chłodzące.

  • Pracodawca musi dbać przede wszystkim o to, aby praca była jak najmniej uciążliwa dla pracowników. Jest to obowiązek wskazany wprost w Kodeksie pracy – dodaje prawniczka.

Jeżeli pracodawca pomimo żądań pracowników nie dostarcza napojów chłodzących, należy zgłosić to do Państwowej Inspekcji Pracy. W przypadku, gdy przeprowadzona kontrola wykaże nieprawidłowości, zapłaci on grzywnę, której wysokość wynosi od tysiąca do 30 tysięcy złotych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...