23.07.2015 15:22 0

Cały świat w Gdyni, czyli festiwal Globaltica [ZDJĘCIA]

fot. Marek Sałatowski

Rozpoczęła się jedenasta edycja Festiwalu Kultur Świata Globaltica. W najbliższych dniach na scenie w gdyńskich Kolibkach wystąpią muzycy z Kuby, Libanu, Serbii, Zimbabwe czy Wybrzeża Kości Słoniowej, nie zabraknie też reprezentacji polskiej sceny etno. Oprócz koncertów spektakle teatralne, pokazy filmowe, spotkania literackie, warsztaty i masa zabaw dla najmłodszych.

ZOBACZ ZDJĘCIA MARKA SAŁATOWSKIEGO

Jak co roku zapowiada się podróż po całym świecie, zarówno tym tradycyjnym, jak i bardziej współczesnym. Na głównej scenie usłyszymy mieszankę tradycji z nowoczesnością, nieoczywiste fuzje muzyczne i ciekawe historie opowiadane muzyką. Jedna z nich dotyczy malijskiego zespołu MALIKANW, który powstał w 2012 roku z inicjatywy Festival au Désert z Timbuktu po tym, jak władzę w tym mieście przejęli dżihadyści i nałożyli na nie islamistyczny reżim. Tym samym muzyczne wezwanie o pokój w Mali – Festival au Désert „na wygnaniu” odbędzie się w Polsce! Na twórczość grupy składają się inspiracje pochodzące z różnych rejonów Mali – od północy aż po głębokie południe – ukazując różnorodność kulturową tego zachodnio-afrykańskiego kraju.

Libańczyk RABIH ABOU-KHALIL wystąpi na specjalnym koncercie 26 lipca w Klubie Atlantic w Gdyni. Na Globalticę wracają też zaprzyjaźnione z festiwalową publicznością rytmy kubańskie – tym razem uosobione przez SONEROS DE VERDAD, którzy zabiorą w wyjątkową podróż do źródeł kubańskiej tradycji, ukazując przy tym współczesne oblicze tej bogatej sceny muzycznej.

AZIZ SAHMAOUI & UNIVERSITY OF GNAWA (Maroko/Senegal) także zaprezentują fuzję rocka, w ich wykonaniu z jazzem, muzyką marokańską i tradycją Gnawa. Aziz Sahmaoui to jeden z bardziej utalentowanych artystów marokańskich – współzałożyciel legendarnej już grupy Orchestre National de Barbes.

Na kameralnym koncercie usłyszymy między innymi STELLĘ CHIWESHE, niezwykle ciekawą postać z Zimbabwe. To ona, jako pierwsza kobieta grająca na mbirze, zdobyła sławę i szacunek na muzycznej scenie swego kraju, dotąd zdominowanej przez mężczyzn. OSMAN MARTINS & SAMBA DE CANDEIA zaprezentują akustyczną muzykę inspirowaną klasyczną brazylijską sambą. Serbscy artyści z SHIRA U'TFILA koncentrują się na sefardyjskiej muzyce Bałkanów, czerpiącej swoje inspiracje z różnorodności kultur Hiszpanii, Turcji, krajów arabskich i bałkańskich właśnie. Drugi kameralny koncert zagra mistrz gry na sitarze – Hindus USTAD DHARAMBIR SINGH. AJINAI - mieszkający w Chinach muzycy pochodzenia mongolskiego, na scenie połączą tradycje Azji z elementami współczesnego rocka. Wystąpi także rezydujący w Berlinie wielokulturowy skład DJANGO LASSI. Polskę reprezentuje JANUSZ PRUSINOWSKI KOMPANIA – uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów, a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...