14.05.2011 15:07 0

Gdyński nietoperz z rybim ogonem zaprasza nocą

W nocy z soboty na niedzielę (14/15 maja) Gdynia na pewno nie zaśnie przed godziną pierwszą. W ramach Nocy Muzeów przygotowano m.in. wystawy, koncerty, pokazy tanga argentyńskiego czy marynarską Akademię „Przygoda”.

W tym roku w akcji bierze udział aż 10 instytucji (11 obiektów): Muzeum Miasta Gdyni wraz z „Domkiem Abrahama”, Muzeum Marynarki Wojennej – skansen, ORP „Błyskawica”, „Dar Pomorza”, Gdyńskie Muzeum Motoryzacji, „Domek Żeromskiego”, Galeria „Profile”, Galeria „Od czasu do czasu” i modernistyczne Mini Muzeum, a także, po raz pierwszy, powstające w Gdyni Muzeum Emigracji, które proponuje wirtualną podróż w świat legendarnych polskich transatlantyków.

Program:

 • Muzeum Miasta Gdyni – siedziba główna , ul. Zawiszy Czarnego 1, godz. 19.00-1.00; wstęp 1 zł
 1. Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej na schodach Muzeum, na który zapraszają Dowództwo Marynarki Wojennej i Muzeum Miasta Gdyni (17.00-18.00)

 2. Występ przed wejściem do Muzeum – aktor Teatru Miejskiego w Gdyni Rafał Kowal zaprezentuje utwory ze Zbioru bzdur Wiesława Dymnego (19.05-19.20). Wejście do gmachu od 19.30

 3. Muzealny sklep po godzinach – sprzedaż wydawnictw i pamiątek, przybicie stempla okolicznościowego (19.30-01.00)

 4. Bufet z widokiem na scenę – herbaciarnia Tea-tralna (19.30.00-01.00)

 5. Uczniowie gdyńskiego Liceum Plastycznego – Młodzi Artyści – współczesne malarstwo portretowe (19.30-0.00)

 6. Konkursy z nagrodami – szczegóły w regulaminach (19.30-21.30)

 7. Strefa dziecka – warsztaty dla najmłodszych (20.00-22.00)

 8. Muzeum od zaplecza – spotkania z opiekunem zbiorów i konserwatorem sztuki dla każdego (od 21 do 23 co pół godziny)

 9. Zapowiedź premiery w Teatrze Miejskim w Gdyni! Fragmenty monodramu Erica Bogosiana pt. Seks, prochy i rock and roll w wykonaniu Grzegorza Wolfa (21.00-21.30)

 10. Pokaz tanga argentyńskiego w wykonaniu instruktorów TOMATANGO oraz milonga z udziałem tancerzy – zapraszamy do tańca! (22.00-23.30)

 11. Finał – koncert Filmowej Muzyki Elektronicznej – wystąpi Jarosław Degórski - Yarek (0.00-01.00)

Zapraszamy również do zwiedzania wystawy stałej pt. Gdynia – urzeczywistnione marzenie o Polsce nad Bałtykiem, a także ekspozycji czasowych Konstanty Gorbatowski oraz Gustav Oelsner – światło, powietrze, barwa (19.30-01.00)

„Domek Abrahama”

ul. Starowiejska 30, godz. 19.00-1.00; wstęp 1 zł. Pierwsza odsłona Nocy Muzeów w Domku Abrahama!

 1. Zapraszamy na nową wystawę pt. Ginące zawody, ukazującą powroźnictwo, tkactwo, szewstwo i krawiectwo (19.00-01.00)

 2. Możliwość zakupu smakołyków przygotowanych przez herbaciarnię Tea-tralna (19.30-01.00)

 3. Pokazy tkactwa w wykonaniu gdyńskiej artystki Aleksandry Bibrowicz-Sikorskiej (20.00, 21.00, 22.00 po 15 minut)

 • Muzeum Emigracji w Gdyni

ul. Polska 1, godz. 19.00-1.00; wstęp wolny

Projekt MUZEUM EMIGRACJI to stworzenie kompleksowej opowieści o historii polskiej emigracji i roli emigracji w historii Polski

DWORZEC MORSKI – siedziba przyszłego Muzeum to historyczne miejsce. Proponujemy niepowtarzalną podróż w nieistniejący już świat legendarnych polskich transatlantyków, podróż po niezwykłym gmachu Dworca Morskiego.

OPOWIEŚCI Z POLSKIEJ 1 – to nasze hasło tej niepowtarzalnej, wirtualnej podróży. Postaramy się pomóc Państwa wyobraźni poprzez wystawę poświęconą polskim transatlantykom – zestaw unikatowych archiwalnych fotogramów oraz ideową prezentację zjawiska emigracji z ziem polskich. Wprowadzenie w klimat miejsca, które Muzeum dopiero się stanie.

KREWNI ZA GRANICĄ – praktycznie każdy z nas ma swoją rodzinną emigrancką historię. W domowych albumach znajdujemy zdjęcia naszych „krewnych za granicą”. Muzeum Emigracji będzie zatem swoistym albumem rodzinnym każdego z nas. Zapraszamy wszystkich do podróży po tej historii i miejscu – to wyjątkowa okazja do rozmowy o ludzkich losach, transatlantyckich podróżach, gdyńskim porcie, muzealnych projektach.

Pamiątka z nocnej wizyty w Dworcu Morskim – okolicznościowy stempel – będzie pierwszym biletem wstępu do powstającego MUZEUM EMIGRACJI.

 • Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Ekspozycja Plenerowa Broni i Uzbrojenia Morskiego

ul. Zawiszy Czarnego 1B, godz. 17.00 – 1.00; wstęp wolny

 1. Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej na schodach do Muzeum Miasta Gdyni (17.00 - 18.00). Wejście na ekspozycję od 18

 2. Grupy rekonstrukcyjne kilku rodzajów wojsk z różnych okresów historycznych na terenie Ekspozycji plenerowej broni i uzbrojenia morskiego Muzeum MW (od godz. 18)

 3. Spotkanie z pilotem MiG 21 (od godz. 18.00)

 4. Okręt Muzeum ORP Błyskawica. Nabrzeże Pomorskie, godz. 19.00-1.00; wstęp wolny

Zabytkowy niszczyciel Marynarki Wojennej RP, najstarsza zachowana jednostka tej klasy na świecie i jedyny polski okręt uhonorowany Krzyżem Złotym Virtutti Militari, w Noc Muzeów 2011 będzie udostępniony wszystkim zainteresowanym.

 • Dar Pomorza. Centralne Muzeum Morskie. Nabrzeże Pomorskie, godz. 19.00-1.00; wstęp 1 zł

· statek zostanie przygotowany do samodzielnego zwiedzania

· nocne oświetlenie jednostki

· podniesienie gali banderowej

 • Impreza towarzysząca:

 • Akademia „Przygoda” – zajęcia z udziałem publiczności

Miejsce: nabrzeże przy „Darze Pomorza”.

 1. Węzeł ludzki – każdy marynarz powinien radzić sobie z węzłami; pracownicy „Akademii” sprawdzają, jak grupa poradzi sobie z „węzłem ludzkim”.

 2. Ładunek promieniotwórczy – statek przewozi ładunek w postaci pojemników z toksyczną substancją. Podczas sztormu jeden z kontenerów uległ uszkodzeniu. Załoga musi wspólnie poradzić sobie z trudną sytuacją.

 3. Wyciskanie „prosiaka”.

 4. Gwóźdź cieśli – wbijanie gwoździa w pień.

 5. Kręcioła wioślana – obroty z wiosłem w ręku.

 6. Plątanki bosmańskie – zadanie na zręczność palców.

 7. Rzutki na pachołek – zadanie celnościowe.

 8. Łańcuchy galernika – wyplątanie się pary „skutej” kajdanami.

 9. Przeciągacze – uczestnicy rywalizują przeciągając się przez bloki okrętowe.

 • Gdyńskie Muzeum Motoryzacji, ul. Żwirowa 2c, godz. 19.00-1.00

Działające od jesieni 2007 roku muzeum Witolda Ciążkowskiego – prywatne, ale wspierane przez Miasto, kolejny raz otworzy swe podwoje w tą wyjątkową Noc.

 • „Domek Żeromskiego”, ul. Orłowska 6, godz. 11.00-00.00; wstęp wolny

W sobotę od godz. 11.00 do północy w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Orłowa można będzie zobaczyć wystawy „Orłowo w latach międzywojennych” i „Stefan Żeromski – życie, twórczość i pobyt na Wybrzeżu, w Gdyni i Orłowie” (w tym roku przypada 90. rocznica pobytu pisarza w Gdyni, podczas którego pisał powieść „Wiatr od morza”). Od godz. 17.00 wyświetlana będzie prezentacja multimedialna Anny Piwoni „Nasz Bałtyk – spojrzenie oceanograficzne”. Zaprezentowane zostaną również filmy Łukasza Piórewicza z Centrum Techniki Nurkowej w Gdyni Orłowie pt.

„Nurkowanie

w Bałtyku i odkrywanie wraków”.

W kawiarni muzealnej rabat dla zwiedzających.

 • Galeria „Profile”, ul. Wojewódzka 7, godz. wyjątkowo 19.00-23.00; wstęp wolny

Otwarcie wystawy znanej gdyńskiej malarki Karoliny Sprung -Zalewskiej pt. "Impresje z Barcelony w mozaice" (godz. 19.00).

W trakcie wernisażu prezentacje multimedialne oraz inne atrakcje.

Galeria funkcjonuje od 1994 r., a obok prezentacji sztuki nowoczesnej i tradycyjnej odbywają się w niej również spotkania artystyczne.

 • Galeria „Od czasu do czasu”, ul. Armatorów 31, godz. 19.00-1.00; wstęp wolny.

W działającej od niespełna dwóch lat galerii, zobaczyć można wystawę kilkunastu płócien znanego przede wszystkim z twórczości reżyserskiej Jerzego Skolimowskiego. Specjalnie z okazji Nocy Muzeów zaprezentowana zostanie ostatnia rzeźba nieżyjącego profesora gdańskiej Akademii Adama Smolany (Menada, drewno 1983 r.). Będzie to zapowiedź czerwcowej ekspozycji.

 • Mini Muzeum, ul. 3 Maja 27/31, kl. 5 domofon 2, godz. 19.00-1.00; wstęp wolny.

Muzeum zostało założone w 2009 r. staraniem mieszkańców wspólnoty mieszkaniowej przedwojennego budynku Funduszu Emerytalnego. Jest to jedna z najbardziej efektownych oraz eleganckich realizacji modernistycznych w Gdyni. Niezwykła inicjatywa przełożyła się na ekspozycję wnętrz, elementów dekoracyjnych, sprzętów oraz fotografii, przybliżających historię miejsca, którą trzeba zobaczyć.

Linia autobusowa „NM”

Od godz. 18.35 w sobotę do godz. 1.35 w niedzielę z częstotliwością co 24 min. funkcjonować będzie bezpłatna specjalna linia autobusowa „NM” na trasie: Orłowo - ul. Orłowska, Domek Żeromskiego – ul. Kcyńska, Gdyńskie Muzeum Motoryzacji. Pięć autobusów dotrze do wszystkich obiektów otwartych w ramach Nocy Muzeów.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24