01.06.2011 19:36 0

Gdańsk: Obraz inspirowany flagą państwową

W Sali im. Lecha Bądkowskiego w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku, w której odbywają się sesje Sejmiku Województwa Pomorskiego, zawisł obraz autorstwa prof. Józefa Czerniawskiego. Płótno inspirowane naszą flagą narodową doskonale wpisuje się już w wiszące obok symbole: godło państwowe i herb województwa.

Autor obrazu – prof. Józef Czerniawski, urodzony w 1954 r. w Myśliborzu, jest absolwentem Wydziału Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Obecnie pracuje jako profesor w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest współzałożycielem grupy artystycznej „COX” oraz współzałożycielem i prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia Integracji Kultur Sztuki „Jeden Świat” z siedzibą w Sopocie.

To, co wyróżnia prace tego artysty, to niezwykła gra kolorów, przemyślana forma jakby celowo „zamknięta” w sekwencji poziomo lub pionowo ułożonych warstw. Pozwala to myśleć, że twórca z rozwagą i refleksją chce przekroczyć konwencję, pozostając dalej wiernym swoim artystycznym przekazom.

Józef Czerniawski sprawnie skomplikował to, co narodowe z tym, co duchowe, nie sięgając przy tym po środki banalne, on w sposób nadzwyczajny łączący te dwie przestrzenie za każdym razem ukazując inny wymiar. Niezwykle jest to, że artysta nie boi się, podjął ambitną próbę, nie przesadza, nie nadużywa barw, bo wie, że w ten sposób naruszyłby harmonię typową dla swoich prac. Takie jest też jego dzieło, które od kilku dni zdobi salę obrad regionalnego parlamentu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24