09.08.2018 13:20 1 Natalia/TTM

Będzie dwukrotnie większa i nowocześniejsza – szkoła w Gowinie czeka na uczniów

Fot. TTM

Trwają jeszcze ostatnie prace, ale już wiadomo, że nowe skrzydło Szkoły Podstawowej w Gowinie powstanie na czas. Kosztem około 6 milionów złotych dotychczasowa placówka powiększy się ponad dwukrotnie.

Rozbudowa Szkoły Podstawowej było koniecznością, ze względu na powiększającą się liczbę uczniów. Mimo że w zbliżającym się roku szkolnym uczyć się będzie rekordowa liczba dzieci, nie zabraknie miejsca dla żadnego z nich.

W poprzednim roku szkolnym było tutaj 264 dzieci. W tym roku szkolnym, który jest za nami, było 378 dzieciaków, czyli 114 więcej niż w ubiegłym. To wynika z inflacji, czyli z faktu, że ludzie się tutaj budują i wysyłają dzieci do szkoły. Zmieniliśmy również granicę obwodów szkolnych. Wybudowanie drogi łączącej Ustarbowo z Gowinem sprawiło, że dzieci z Sopieszyna i z Ustarbowa mają do szkoły nie 15 km, jak dotychczas, tylko 3 czy 5 km – zaznacza Ryszard Stachurski, sekretarz gminy Wejherowo.

W związku z pojawieniem się VIII klasy, w tym roku do szkoły uczęszczać będzie jeszcze dodatkowo kilkadziesiąt dzieci. Wykonana inwestycja była więc koniecznością.

Stara szkoła dysponowała jedynie ośmioma salami lekcyjnymi. Teraz powstało całkiem nowe skrzydło szkoły, a w nim między innymi 11 nowych klas. Wybudowano siedem pełnonormatywnych sal lekcyjnych, dwie sale dla oddziałów przedszkolnych z niezbędnymi sanitariatami dla maluchów oraz dwie dla zajęć informatycznych i językowych.

Powstała również nowoczesna stołówka z zapleczem, świetlica oraz pomieszczenie do zajęć logopedycznych i integracyjnych. Przed szkołą stanął nowy plac zabaw, który wcześniej mieścił się w miejscu, gdzie teraz znajduje się nowe skrzydło.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

Cieszyć może więc fakt, że wykonawca zdążył z wszystkim pracami i szkoła będzie przygotowana na rozpoczęcie roku szkolnego. Dzieci, które we wrześniu przyjdą na zajęcia, nie będą widziały śladów budowy.

Prace rozpoczęliśmy w sierpniu zeszłego roku, mieliśmy na to rok, co jest tempem dosyć szybkim. Zrobiliśmy wszystko tak jak należy, czyli w terminie – mówi Tadeusz Białkowski, kierownik robót. – Budowa jest nowoczesna i energooszczędna, zastosowano materiały o wysokiej jakości. Ocieplona jest styropianem 20 cm o wysokim współczynniku ochrony cieplnej. Oprócz tego jest tu nowoczesny system wentylacji i ledowy system oświetlenia, również energooszczędny – dodaje*.

Całość inwestycji kosztowała około 6 mln złotych. Oficjalne otwarcie nowego skrzydła szkoły odbędzie się 3 września, w ramach gminnych uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego.

Szkoła jest przygotowana do ewentualnej dalszej rozbudowy. Jeśli się okaże, że liczba mieszkańców w Gowinie będzie się powiększać w tym tempie, w którym się zwiększa obecnie, to mamy już projekt techniczny i jesteśmy gotowi. Budowaliśmy ten projekt w taki sposób, żeby bez narażania szkoły na perturbacje związane z kolejną inwestycją można było tą szkołę rozbudowywać – zaznacza Ryszard Stachurski.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...