17.08.2018 11:20 4 mike/KWP Gdańsk

Chcieli sprzedać tabernakulum na złom

Fot. KWP Gdańsk

Do nietypowej i bulwersującej kradzieży doszło w jednym z gdańskich kościołów. Dwóch mężczyzn ukradło zabytkowe tabernakulum. Jak sami przyznali po zatrzymaniu, zamierzali sprzedać jego metalowe elementy na złom. Odzyskany element wrócił do świątyni, a sprawcy zostali zatrzymani. Grozi im od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.

Do kradzieży zabytkowego tabernakulum doszło w ubiegłą niedzielę (12 sierpnia), około godziny 8:30. Jak ustalili śledczy, na czas prowadzenia prac remontowych przedwojenny element ołtarza został zdemontowany i wyniesiony na zewnątrz świątyni. Zapewne to skłoniło dwóch sprawców do przestępstwa. Tabernakulum stało się dla nich łatwym łupem. Niezbyt długo się jednak nim cieszyli.

Sprawą od razu zajęli się kryminalni, którzy dokładnie sprawdzili miejsce kradzieży oraz jego okolice. Rozmawiali z wieloma osobami, poszukując świadków tego zdarzenia. W trakcie swojej pracy funkcjonariusze zdobyli i zabezpieczyli monitoring, a następnie dokładnie przeanalizowali jego zapis. Kryminalni szybko ustalili rysopisy sprawców i zaczęli ich szukać. Jeszcze tego samego dnia zatrzymali przy ul. Biskupiej dwóch mężczyzn odpowiedzialnych za kradzież zabytkowego tabernakulum – informują funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Fot. KWP Gdańsk

Fot. KWP Gdańsk

Jednym ze sprawców okazał się 65-letni mieszkaniec Gdańska, a drugim – 66-latek bez stałego miejsca zamieszkania. Kryminalnym udało się odzyskać tabernakulum. Sprawcy porzucili je na ulicy Kartuskiej. Skradzioną część ołtarza przekazano proboszczowi.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...