24.03.2019 11:30 0 raz

Biegiem uczczą pamięć pomordowanych więźniów Stutthofu

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Młodzi sportowcy i miłośnicy aktywności na świeżym powietrzu uczczą pamięć ofiar marszu śmierci z niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Bieg Pamięci odbędzie się 5 kwietnia, a jego trasa będzie prowadzić z Gniewina do Rybna.

"W styczniu 1945 r. wojska radzieckie znajdowały się w odległości 40-50 km od Stutthofu. Zbliżanie się frontu wschodniego miało decydujący wpływ na podjęcie decyzji o ewakuacji obozu. 25 stycznia 1945 r. po zarządzonym przez komendanta obozu o godzinie 4:00 rano apelu na trasę ewakuacji wyszło 7 kolumn, liczących od 1 100 do 1 600 więźniów. Dalsze dwie kolumny opuściły obóz 26 stycznia 1945 r. Celem docelowym więźniów stały się obozy niemieckiej służby pracy (RAD), rozmieszczone w kilku miejscowościach w pobliżu Lęborka. Poszczególne kolumny osiągnęły cel w dniach od 2 do 4 lutego 1945 r. Do marca 1945 r. więźniowie przebywali w obozach ewakuacyjnych, gdzie głód i choroby nadal dziesiątkowały więźniów. Dopiero w dniach 9-12 marca więźniowie zostali przejęci przez wojska armii radzieckiej" - czytamy w opracowaniu historyków z Muzeum Stutthof w Sztutowie.

Podczas ewakuacji zmarło około 17 tysięcy osób. Jak przypominają organizatorzy Biegu Pamięci, więźniowie przechodzili przez tereny obecnej gminy Gniewino. Ponad 800 z nich spoczywa na cmentarzu w Rybnie. To właśnie tam zostanie zorganizowana meta biegu, w którym spod Pomnika "Poległych za Wyzwolenia Ziemi Gniewińskiej" w Gniewinie pobiegną uczniowie szkół z Gniewina i Kostkowa. Start zaplanowano na 5 kwietnia o godzinie 10:30.

W ten sposób młodzież chce uczcić ofiary Marszu Śmierci, który wyruszył z niemieckiego obozu zagłady KL Stutthof – podkreślają organizatorzy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24