14.04.2019 14:02 5 Kwt

Wejherowianki będą mogły sprawdzić, czy nie chorują na raka piersi

Mat. pras.

W maju będzie można skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Organizatorzy zapraszają wszystkie kobiety w wieku 50–69 lat , które nie są leczone z powodu raka piersi, a także nie miały wykonanej mammografii ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

Niespełna połowa uprawionych Polek zgłasza się co roku na badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia. To niewielki odsetek w porównaniu z innymi państwami, gdzie w badaniach mammograficznych uczestniczy ponad 70% uprawnionych pań.

Mimo że mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka. – Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek – dodaje.

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na wykonaniu czterech zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy gdy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

Bezpłatne badanie mammograficzne w mammobusie odbędą się 29 i 30 maja 2019 w godzinach od 10:00 do 17:00 przy Centrum Handlowym „Kaszuby” (ul. I Brygady Pancernej Wojska Polskiego 28).

Organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację pod numerem telefonu 58 666 24 44 lub na stronie internetowej.

Mat. pras.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24