10.07.2019 14:38 3 mat.pras. Artykuł sponsorowany

Części samochodowe - wybrać oryginalne czy zamienniki?

Fot. mat.pras.

Każdy właściciel samochodu stanie kiedyś przed wyborem - jakie części samochodowe kupić? Oryginalne, odpowiedniki czy zamienniki? W autoryzowanych sieciach serwisowych używane są zazwyczaj markowe części, tzw. części OE, natomiast w innych, niezależnych warsztatach wyboru dokonuje najczęściej klient.

 

 

Naprawiając samochód właściciele rzadko zwracają uwagę na fakt, że jakość i wartość kupowanych części wpływa nie tylko na bezpieczeństwo jazdy, ale również na cenę pojazdu w przypadku jego sprzedaży. Auto, w którym stosowane były oryginalne części samochodowe, będzie droższe niż to naprawiane za pomocą części zamiennych.  

Czy zawsze warto kupować oryginalne części do samochodów osobowych?  

Oprócz podniesienia wartości samochodu, oryginalne części do samochodów osobowych mają jeszcze jedną, ważną zaletę - wysoką jakość wykonania, która przekłada się na bezpieczeństwo i komfort użytkowania samochodu. Kupując takie elementy jak klocki hamulcowe, tarcze hamulcowe lub sprzęgło, warto więc rozważyć zakup części OE. Jednak czasami inwestowanie w nowe, oryginalne części samochodowe, jest nieopłacalne. Jeśli naprawiany samochód jest już wyeksploatowany lub właścicielowi nie zależy na podwyższeniu jego wartości, lepsze będą tańsze, ale równie dobre zamienniki.  

Części samochodowe i ich oznaczenia  

Przeciętnemu kierowcy, który kupuje części i oleje do swojego auta, umieszczone na nich oznaczenia niewiele mówią, co niekiedy wykorzystują nieuczciwi sprzedawcy. Ma to mniejsze znaczenie, kiedy przedmiotem transakcji są drobne akcesoria i łatwe do wymiany części, np. żarówki, wycieraczki lub filtry, jednak problem powstaje przy częściach znacznie bardziej ważnych dla prawidłowego działania pojazdu, takich jak hamulce. Kupując części motoryzacyjne warto więc zwrócić uwagę na oznaczenia:  

  • OE - to części oryginalne, opatrzone logo producenta samochodu; używają ich głównie ASO i renomowane warsztaty samochodowe,
  • OEM - to również części oryginalne, ale z logo producenta danego elementu, nie samochodu,
  • OEQ - to zamienniki, które przeszły testy certyfikacyjne, wobec czego znana jest ich jakość,
  • AM - to zamienniki bez certyfikatów jakości.  

Renomowane kosmetyki - czym pielęgnować samochód?  

W przypadku środków pielęgnacyjnych do samochodu, bardziej od marki liczy się skład - jest ważny szczególnie przy zastosowaniu specyfików, które mają kontakt z przyrodą, takich jak płyny i szampony do mycia karoserii. Kosmetyki do samochodów również ulegają trendom bio i eko, dlatego produkty te są szeroko dostępne na rynku akcesoriów do aut.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24