16.07.2019 15:25 44 amb

Mieszkańcy rekordowo składają wnioski o 500 plus

Fot. Marek Trybański/TTM

Za nami pierwsze dwa tygodnie składania wniosków w nowej odsłonie projektu 500 Plus oraz w programie Dobry Start. Mieszkańcy województwa pomorskiego złożyli drogą elektroniczną łącznie w programach 500 plus i Dobry start prawie 234 tys. wniosków. To jeden z lepszych wyników w kraju. O rekordowym zainteresowaniu mówią urzędnicy z Wejherowa czy gminy Wejherowo.

Program Rodzina 500 plus zaczął funkcjonować w rozszerzonej formule. Od 1 lipca 2019 roku świadczenie przysługuje na wszystkie dzieci, bez względu na dochody rodziny.

Program cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Przyjęliśmy już prawie 3 tys. wniosków w formie elektronicznej. Jest bardzo dużo wniosków od nowych osób, którzy mimo że mieli uprawnienia, wcześniej nie korzystali z nich. Mamy bardzo dużo nowych dzieci w naszych rejestrach, co jest dla nas dużym zaskoczeniem – wyjaśnia Ewa Zarębińska-Szczodra, dyrektor GOPS w Wejherowie.

Pracownicy GOPS-u apelują, żeby podczas składania wniosku mieszkańcy wypisywali wszystkie swoje dzieci – ułatwi im to pracę. Nie wiadomo ile osób złoży wnioski w sierpniu, kiedy będzie je można składać osobiście.

W Wejherowie urzędnicy mówią o rekordowej ilości wniosków i zachęcają do ich składania drogą elektroniczną.

Mamy drugi tydzień, a wpłynęło już do nas ponad 5,7 tys. wniosków z tej liczby mamy ponad 3,6 tys. wniosków na 500 plus, pozostała kwota dotyczy świadczenia ‘Dobry start’, czyli 300 plus - informuje Robert Kozłowski, zastępca dyrektora MOSP w Wejherowie.

Wnioski nie są skomplikowane, mieszkańcy nie mają problemów z ich wypełnianiem.

Dla województwa pomorskiego szacowana wysokość wydatków na rok 2019 wynosi 2 mld 142 mln zł, natomiast na rok 2020 ok. 2 mld 800 mln zł.

Warto pamiętać, że złożenie wniosku do końca września gwarantuje rodzinom wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca. Złożenie wniosku w okresie lipiec-sierpień 2019 r. oznacza, że świadczenie z wyrównaniem od lipca zostanie wypłacone najpóźniej do 31 października. Złożenie wniosku we wrześniu daje gwarancję wypłacenia świadczenia, z wyrównaniem od lipca, najpóźniej do 30 listopada. Uwaga, jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku. W nowej odsłonie programu wsparcie trafi w sumie do 4,4 mln rodzin. Ze świadczenia skorzysta ok. 6,8 mln dzieci w całej Polsce.

Wnioski online o przyznanie świadczenia można składać za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu [email protected] oraz  platformy usług elektronicznych ZUS. Od 1 sierpnia wnioski będzie można składać tradycyjną drogą – podczas wizyty w urzędzie lub listownie.

Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24