19.07.2019 13:21 3 Kwt/mat.pras.

W Pucku będzie można za darmo zbadać słuch

zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

W najbliższą sobotę (20 lipca) mieszkańcy i turyści odwiedzający Puck będą mogli wykonać bezpłatne przesiewowe badania słuchu, które zostaną przeprowadzone przez lekarzy specjalistów z resortowego Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Badania słuchu będzie można wykonać w Mobilnym Centrum Słuchu zaparkowanym w Porcie Jachtowym obok Molo, w godzinach od 9.00 do 15.00. Osoby, które pojawią się w tym czasie na miejscu będą mogli skorzystać z porad: dietetyków, hematologów, stomatologów i periodontologów, którzy sprawdzą stan przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej.

  • Z naszych ubiegłorocznych doświadczeń wynika, że z możliwości wykonania bezbolesnych, nieinwazyjnych oraz przede wszystkim trwających tylko kilka minut badań, korzystali najchętniej seniorzy – mówi prof. Henryk Skarżyński pomysłodawca Programu oraz dyrektor Instytutu – Należy jednak pamiętać, że sprawny słuch jest podstawą komunikacji we współczesnym społeczeństwie, więc powinniśmy go sprawdzać w każdym wieku.

Tylko w latach 2007 - 2015 wykonano ponad 1 mln badań przesiewowych słuchu w ramach kilkudziesięciu programów i projektów zarówno samorządowych, ogólnopolskich, jak i międzynarodowych.

Okazuje się, że że ok 16-19 % dzieci w Polsce może mieć różnego rodzaju problemy związane ze słuchem, które mogą utrudniać prawidłowy rozwój mowy oraz rozwój społeczny. Problemy ze słuchem nasilają się także u seniorów. 75 proc. osób po 70 roku życia ma niedosłuch.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24