11.08.2019 13:33 0 Kwt/mat. pras.

Nauczą się komunikować z pacjentami. Zbliża się kolejny Areopag Etyczny

Fot. archiwum

Chcą walczyć ze stereotypami i promować opiekę hospicyjną. Zbliża się XII edycja Areopagu Etycznego, który odbędzie w Pucku w dniach 25 sierpnia – 1 września.

Areopag Etyczny to innowacyjna metoda szkolenia studentów medycyny z zakresu komunikacji lekarz–pacjent. Tegoroczny projekt przypada w 15. rocznicę powstania puckiego hospicjum. Studenci będą mieli okazję odwiedzić hospicjum, spotkać się z pacjentami, lekarzami, pielęgniarkami, opiekunami i psychologami pracującymi z nimi na co dzień.

Studenci uczą się przede wszystkim mówić pacjentom i ich bliskim rzeczy trudne, często te najtrudniejsze o życiu, niepomyślnym rokowaniu czy zbliżającej się śmierci. Metoda łączy wiedzę teoretyczną, którą prezentują eksperci z dziedziny medycyny paliatywnej, etycy oraz psycholodzy z praktyką w formie warsztatów z komunikacji prowadzonych przez doświadczonych psychologów i profesjonalnych aktorów. Całość uzupełniają spotkaniami z praktykami z Puckiego Hospicjum. Prawdziwe historie chorych są poddawane głębokiej analizie, wspólnie omawiane i komentowane przez studentów i specjalistów - informują organizatorzy wydarzenia.

Autorami pomysłu szkoleń z komunikacji i etyki w medycynie dla studentów medycyny pod nazwą Areopag Etyczny byli Ks. Jan Kaczkowski – założyciel Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio oraz jego przyjaciel Piotr Szeląg.

Przypomnijmy – pierwsza edycja Areopagu Etycznego odbyła się w Chałupach i była efektem dyskusji na temat przygotowania polskich lekarzy do przekazywania pacjentowi trudnych informacji związanych ze śmiertelną chorobą. Do tej pory w areopagu wzięło udział ponad 200 studentów, głównie kierunków medycznych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24