23.08.2019 13:30 8 NW

Most w Bolszewie wyremontowany miesiąc przed terminem

Fot. Natalia Walasiak

Zakończył się remont mostu nad rzeką Redą w ciągu ulicy Polnej, w Bolszewie. W ramach inwestycji uszkodzone elementy mostu zostały rozebrane, a następnie zastąpione elementami stalowymi i drewnianymi. Modernizację udało wykonać się w krótszym czasie niż zaplanowano, bo aż z miesięcznym wyprzedzeniem.

W piątek (23 sierpnia) dokonano oficjalnego odbioru mostu nad rzeką Redą. Projekt na przebudowę przeprawy został opracowany w 2017 roku, a umowę na remont zawarto pod koniec kwietnia tego roku. Nowa przeprawa to efekt trzymiesięcznej pracy czterech osób.

Prace, pomimo krótkiego terminu wykonania, były bardzo skomplikowane, ponieważ nie zostało z początku przeprowadzone szczegółowe rozpoznanie istniejącego obiektu. W trakcie rozbiórki wychodziły rzeczy niespodziewane, mimo wszystko udało się wszystkie problemy pokierować w dobrą stronę – informuje Bartosz Mudź, inżynier budownictwa.

Na co dzień kładka służy mieszkańcom zamieszkującym pobliskie nieruchomości. Jest także miejscem intensywnie uczęszczanym przez turystów czy rowerzystów.

Stan techniczny tego mostu był taki, że groził on katastrofą budowlaną. Choć wydawało się, że tylko poszycie wymaga naprawy, ekspertyza wykazała, że zużyta jest już cała konstrukcja. Co za tym idzie, użytkowanie tego mostu wiązało się z dużym niebezpieczeństwem i przebudowa była konieczna – powiedział Henryk Skwarło wójt gminy Wejherowo.

Fot. Natalia Walasiak

W ramach inwestycji rozebrane zostały dwa przyczółki, które wykonano na nowo, pomost, który obrobiono drewnem ,jak i stalową balustradę. Ponadto wzmocniono fundamenty grodzicami, czyli wbita została ścianka Larsena. Ta część budowy mogła być nieco uciążliwa dla mieszkańców przez hałas, jaki wiązał się z jej zamontowaniem. Wykonano także nasypy, betonowe wzmocnienia skarp, nawierzchnię z kostki brukowej oraz przylegające krawężniki.

Fot. Natalia Walasiak

Z przedsięwzięcia cieszą się przede wszystkim mieszkańcy, którzy z niecierpliwością oczekiwali na nową odsłonę mostu. Dzięki szybszemu zakończeniu prac uczniowie z chwilą rozpoczęcia roku szkolnego będą mogli korzystać z przejścia w lepszych warunkach. Przeprawa ta jest skrótem do szkoły, więc z pewnością młodzież będzie z niej zadowolona.

Całkowity koszt inwestycji to ponad 530 tysięcy złotych.

Fot. Natalia Walasiak


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24