13.09.2019 22:40 17 mike/Transport-publiczny.pl

Czy to koniec oczekiwania na remont dworca w Wejherowie?

Fot. Nadmorski24.pl/archiwum

Zapowiedzi remontu dworca w Wejherowie to już saga, która trwa wiele lat. Tymczasem w okolicy niewiele się zmienia, co frustruje zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów. Być może jednak w 2020 roku wreszcie ruszą długo wyczekiwane roboty budowlane, choć, uwzględniając wcześniejsze doświadczenia, trudno mieć taką pewność…

Zabytkowy, pochodzący z 1903 roku budynek dworca kolejowego w Wejherowie powinien być prawdziwą perełką. Póki co, od lat jest wątpliwą wizytówką miasta i jednym z najbardziej zaniedbanych obiektów dworcowych na Pomorzu. Obiektem zawiadują PKP. W ciągu minionych lat kolejarze kilka razy ogłaszali przetarg na wykonawcę prac. Pod koniec 2014 roku zakończył się niewielki remont, który obejmował jedynie wnętrze budynku. Gruntowna przebudowa miała ruszyć w połowie 2017 roku. Tak się jednak nie stało. Rozwiązano umowę z biurem projektowym, które już zdążyło przedstawić swój projekt. Skończyło się na liftingu peronów, który przeprowadzono we wrześniu 2017 roku.

Fot. Nadmorski24.pl/archiwum

W lutym 2018 roku informowaliśmy, że remont wejherowskiego dworca ponownie stanął w miejscu, zanim jeszcze na dobre się rozpoczął. Pojawiło się jednak światełko w tunelu, za sprawą ogólnopolskiego Programu Inwestycji Dworcowych.

Program Inwestycji Dworcowych jest jednym z projektów przewidzianych do realizacji w ramach „Strategii na rzecz odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.)”. Dzięki niemu zostanie przeprowadzonych 188 inwestycji dworcowych na łączną kwotę 1,4 mld zł. W wyniku podejmowanych działań na dworcach poprawi się poziom obsługi pasażerów oraz nastąpi integracja kolei z innymi gałęziami transportu – informuje Ministerstwo Infrastruktury.

Jak informuje portal Transport-publiczny.pl, w ostatnim czasie PKP podpisały liczne umowy na budowę lub przebudowę obiektów dworcowych, a wśród nich – na modernizację dworca w Wejherowie. Trwają prace projektowe. Roboty budowlane mają ruszyć w 2020 roku.

Dokumentację w tej chwili przygotowuje firma Pas Projekt. Wartość umowy z lutego tego roku wynosi 304,1 tys. zł netto – podaje Transport-publiczny.pl.

W ramach prac przewidziano kompleksową modernizację całego budynku. Ma on być funkcjonalny i przyjazny dla podróżnych, a także estetyczny.

Na parterze budynku powstanie poczekalnia/hol oraz kasy biletowe PKP i PKS, węzeł sanitarny dla podróżnych, pomieszczenia do zagospodarowania przez PKS i ochronę dworca, a także lokal komercyjny. W budynku dworca znajdą się również pomieszczenia, które zostaną przeznaczone na działalność biblioteczną wraz z zapleczem edukacyjnym – informuje Aleksandra Rudzińska-Rdzanek z biura prasowego PKP SA, cytowana przez portal Transport-publiczny.pl.

Ponadto planowany jest montaż nowej wiaty śmietnikowej i rowerowej ze stojakami dla rowerów. Wyburzone mają zostać za to budynek szaletu i wolnostojące obiekty komercyjne. Na czas robót podróżni będą musieli korzystać z tymczasowego dworca kontenerowego. Póki co, przedstawiciele PKP nie podali dokładnie, kiedy mają się rozpocząć prace ani ile potrwają.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24