18.10.2019 12:45 0 mike/KWP Gdańsk

Dzięki muzycznej pasji, wystąpiła na Paradzie Pułaskiego

Fot. KWP Gdańsk

Na co dzień dba o bezpieczeństwo mieszkańców Krokowej i najbliższych okolic, pracując w zespole patrolowo-interwencyjnym tutejszego komisariatu. Swoją pracę godzi z muzyczną pasją i zachęca do tego innych mundurowych. Na początku października st. post. Karolina Glowienke, razem z innymi członkami Gminnej Orkiestry Dętej z Gniewina, uczestniczyła w nowojorskiej Paradzie Pułaskiego.

Tegoroczna Parada Pułaskiego odbyła się w pierwszą niedzielę października (6.10). Na słynnej Piątej Alei w Nowym Jorku pojawiły się tysiące Polaków, którzy w różnorodny sposób prezentowali oblicza polskiej kultury. Wśród paradujących nie zabrakło także Gminnej Orkiestry Dętej z Gniewina. Obchody były połączone ze 100-leciem polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych.

To zaszczyt dla nas, że możemy reprezentować nasz region i kraj – dumnie zaznaczał jeszcze przed wyjazdem do USA Waldemar Szczypior, kapelmistrz orkiestry. – *Kolejnym zaszczytem jest fakt, że będziemy prowadzić tę 200-tysięczną paradę, rozpoczniemy też hymnem Polski i Stanów Zjednoczonych – dodał.

Fot. Marek Trybański/TTM

Wyjazd na słynną paradę z pewnością na długo zapadnie w pamięci członkom orkiestry z Gniewina, którzy po raz pierwszy uczestniczyli w tego typu wydarzeniu. Jedną z uczestniczek parady była policjantka – st. post. Karolina Glowienke, funkcjonariuszka zespołu patrolowo-interwencyjnego z komisariatu w Krokowej.

Przygodę z muzyką rozpoczęłam 10 lat temu w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Wejherowie, rozwijając swoją pasję gry na klarnecie. Od razu po szkole muzycznej wstąpiłam do Gminnej Orkiestry w Gniewinie, gdzie wspólnie wyjeżdżaliśmy na festiwale i konkursy m.in. do Włoch, Rosji, Ukrainy i Białorusi, w których odnosiliśmy liczne sukcesy zdobywając czołowe miejsca, spośród kilkunastu biorących udział zespołów – opowiada funkcjonariuszka. – Gra na klarnecie sprawia mi satysfakcję i przyjemność oraz odreagowanie od codzienności. Ponadto w wolnej chwili śpiewam w chórze „Appassionato” w Gniewinie, z którym jeszcze w tym roku planujemy wyjazd na trasę koncertową do Wrocławia, Łodzi i Poznania – dodaje.

Fot. KWP Gdańsk

Fot. KWP Gdańsk

Muzyczne hobby zajmuje pani Karolinie sporo czasu, choć daje mnóstwo satysfakcji. Stara się ćwiczyć i podnosić swoje umiejętności co najmniej trzy razy w tygodniu, o ile pozwalają jej na to obowiązki domowe i służbowe. Co więcej, niewykluczone, że w puckim garnizonie pojawi się więcej policjantów, którzy podzielą jej zainteresowania. Policjantka próbuje bowiem zaszczepić wśród koleżanek i kolegów w mundurach swoją pasję do muzyki.

Szacuje się, że w USA mieszka około 10 milionów osób polskiego pochodzenia. Coroczne Parady Pułaskiego mają upamiętniać słynnego polskiego generała, który zapisał się w historii Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Są organizowane w wielu miastach i stanowią też wielkie święto Polonii Amerykańskiej. Dla Polaków mieszkających za oceanem jest to okazja do zamanifestowania związków z Ojczyzną oraz prezentacji polskiego dorobku kulturowego. Oprócz tego w USA jest obchodzony Dzień Pamięci Generała Pułaskiego, który przypada 11 października.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24