26.10.2019 09:00 4 Kwt/mat. pras.

Ilu cudzoziemców zgłoszono w pomorskich ZUS?

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Z roku na rok rośnie liczba cudzoziemców ubezpieczonych w pomorskich oddziałach ZUS. Pod koniec sierpnia było ich 42,2 tysiąca, co oznacza, że w ciągu zaledwie sześciu miesięcy przybyło ich aż o 14 procent. Co ciekawe, wśród tych osób znajdują się obywatele 129 państw.

Ubezpieczeni na Pomorzu obcokrajowcy to głównie obywatele Ukrainy, których jest na terenie województwa pomorskiego aż 33 tysiące. Kolejną grupę stanowią (2,4 tys.) obywateli Białorusi. Na trzecim miejscu znajdują się Rosjanie (839), następnie – Gruzini (646) i Mołdawianie (563).

Pomorze wybierają także mieszkańcy odleglejszych państw. Ubezpieczonych jest u nas m.in. po jednym obywatelu Panamy, Mali, Sri Lanki czy Watykanu. Co ważne, wzrasta liczba obcokrajowców, którzy mają umowę o pracę. Pod koniec ubiegłego roku było ich prawie 15,6 tys., a obecnie jest ich ponad 19,7 tys. Mniej więcej stała jest liczba prowadzących własną działalność gospodarczą, która nieznacznie przekracza tysiąc. Wynika to z tego, że ubywa zatrudnionych na innego rodzaju oskładkowanych rodzajach umów, np. zleceniu – informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.

Okazuje się, że rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących na Pomorzu może być wyższa, gdyż część z nich nie ma ubezpieczenia.

Poza sytuacją, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika, zatrudniony w Polsce przez polskiego pracodawcę cudzoziemiec podlega ubezpieczeniom społecznym w Polsce – dodaje Krzysztof Cieszyński.

Legalnie zatrudnieni obywatel innych państw odprowadzający składki wpływają pozytywnie na kondycję Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24