26.10.2019 08:00 5 Kwt/KWP Gdańsk

[Film] Policjanci walczą z piratami drogowymi, pomagają im w tym nagrania video

źródło: KWP Gdańsk

Z roku na rok zwiększa się liczba kierowców, którzy montują w swoich autach kamery rejestrujące obraz przed pojazdem. Często materiał video pomaga rozstrzygać w przypadku zdarzeń drogowych o winie sprawcy. Taki obraz pozwala również na skuteczną walkę z agresją drogową, której jest bardzo wiele.

Przypomnijmy, że od kilku lat policjanci z województwa pomorskiego korzystają ze specjalnej skrzynki mailowej [email protected], dzięki której każdy może przesyłać filmy oraz zdjęcia, na których zarejestrowane zostały agresywne zachowania uczestników ruchu drogowego oraz rażące wykroczenia drogowe. Materiały video są zawsze wnikliwie analizowane. Funkcjonariusze ustalają właścicieli pojazdów i nakładają mandaty lub kierują wnioski do sądu.

W roku 2018 na adres [email protected] wpłynęło 538 zgłoszeń z zarejestrowanymi wykroczeniami w ruchu drogowym. W tym roku ich liczba jest znacznie większa. Do 24 października uczestnicy ruchu wysłali 852 zgłoszenia. Materiały z informacją o miejscu popełnienia wykroczenia, datą oraz danymi osoby zgłaszającej, są wystarczające do ukarania kierowcy. Trafiają one do właściwej miejscowo jednostki policji - informuje zespół prasowy KWP Gdańsk.

Brak patrolu policji na drodze nie zwalnia z konieczności przestrzegania przepisów.

Na biurka policjantów trafiają najczęściej sprawy dotyczące niestosowania się do sygnalizacji świetlnej, nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowego wyprzedzania oraz wykroczenia wobec pieszych. W przypadku rażących wykroczeń policjanci nie nakładają mandatu karnego, lecz kierują wniosek o ukaranie do sądu, który może nawet zatrzymać uprawnienia do kierowania pojazdem oraz orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych – dodaje zespół prasowy KWP Gdańsk.

Nie zapominajmy nigdy o tym, aby wszelkie manewry w ruchu drogowym były wykonywane w sposób prawidłowy i przemyślany.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24