18.11.2019 13:20 2 mike/Wejherowo.pl

Bez ulg dla emerytów – izba obrachunkowa uchyliła decyzję radnych

Fot. archiwum TTM

W 2020 roku emeryci i renciści z Wejherowa, którzy płacą podatek od nieruchomości, nie będą mogli skorzystać z 30-procentowej ulgi. To efekt decyzji Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku, która uchyliła wcześniejszą decyzję radnych w tej sprawie.

Podczas sesji Rady Miasta Wejherowa, która odbyła się 24 września br., miejscy radni zadecydowali o podjęciu uchwały o przyznaniu emerytom i rencistom 30-procentowej bonifikaty w zakresie podatku od nieruchomości. Warto zaznaczyć, że tego typu ulgi obowiązywały w mieście już od początku lat 90. XX wieku. Tę decyzję zakwestionowała jednak Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku, która zajmuje się kontrolą finansów samorządowych.

„Rada nie może różnicować wysokości podatku od nieruchomości” – takie jest oficjalne stanowisko urzędników izby.

Władze miasta wyraziły ubolewanie nad takim rozstrzygnięciem.

Chcieliśmy, jak zawsze, ulżyć emerytom i rencistom w podatku od nieruchomości i w ten sposób im pomóc. Wszyscy wiemy, że wielu z nich ma problemy finansowe. Mimo że takie ulgi w podatkach były w Wejherowie od wielu lat, to w tym roku Regionalna Izba Obrachunkowa nam na to nie pozwoliła i uchyliła uchwałę Rady Miasta w tym punkcie. Sama treść tegorocznej uchwały, poza nowymi stawkami, była identyczna, jak w uchwałach z lat poprzednich, które nie budziły zastrzeżeń izby – mówi Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa.

Co w praktyce oznacza decyzja izby obrachunkowej dla emerytów i rencistów z Wejherowa? W 2020 roku mieli zapłacić 35 i 56 groszy, odpowiednio za metr kwadratowy gruntu i powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, z 30-procentową bonifikatą. W wyniku decyzji urzędników będą musieli uiścić regularne stawki, czyli 48 (grunt) i 78 groszy (budynek mieszkalny).


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24