02.12.2019 14:57 56 mike

Wejherowo przyłączyło się do protestu w obronie sędziów

Fot. Czytelnik

W Wejherowie, podobnie jak w 105 innych polskich miastach, odbyły się protesty pod hasłem „Solidarnie z sędziami”. Jak podkreślali organizatorzy – „Iustitia” i „Themis” – chodzi o obronę godności i niezawisłości władzy sądowniczej w Polsce, która nie powinna podlegać naciskom i sankcjom nakładanym przez polityków.

W niedzielne (1 grudnia) popołudnie w dziesiątkach miast w całej Polsce zorganizowano protesty w obronie sędziów. Wielokrotnie wśród protestujących pojawiało się nazwisko Pawła Juszczyszyna – sędziego Sądu Okręgowego w Olsztynie. Po tym, jak zażądał ujawnienia list poparcia sędziów do nowej KRS, minister Zbigniew Ziobro wstrzymał jego delegację do tego sądu, a następnie zawiesił w wykonywaniu obowiązków.

Do Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynęło pismo Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 listopada 2019 r. informujące o odwołaniu delegowania sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie Pawła Juszczyszyna do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie z dniem 25 listopada 2019 r. Jako podstawę prawną odwołania delegacji Minister Sprawiedliwości wskazał art. 77 § 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych. Sędzia Paweł Juszczyszyn był delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie w okresie od dnia 1 września 2019 r. do dnia 29 lutego 2020 r. – poinformowali przedstawiciele Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Podobnie jak w całej Polsce, w Wejherowie odbył się protest, w którym wzięło udział kilkadziesiąt osób. Oprócz postulatów poparcia dla sędziego Juszczyszyna, przypomniano podstawowe zasady, które powinny obowiązywać w odniesieniu do władzy sądowniczej.

Sędziowie nie powinni być zagrożeni karami administracyjnymi za swoje decyzje procesowe. Sędziów ewentualnie może osądzać organ sądowy, ale pod warunkiem, że jest on niezależny od polityków – podali organizatorzy protestu.

Fot. Czytelnik

W regionie podobne manifestacje odbyły się m.in. w Trójmieście i w Pucku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24