11.12.2019 12:10 6 mike/mat. pras.

Pogranicznicy zapraszają wszystkich chętnych do służby

Mat. pras.

Na pewno nie jest to praca dla każdego, ale spełnią się w niej osoby lubiące dynamikę działań i różnorodne wyzwania. Morski Oddział Straży Granicznej zachęca do udziału w postępowaniu rekrutacyjnym. Dokumenty będzie można złożyć osobiście w placówce SG już w najbliższą sobotę (14 grudnia).

Ochrona granicy państwowej na lądzie i morzu, organizowanie i dokonywanie kontroli granicznej, ale również ściganie przestępców czy sprawców wykroczeń oraz zapewnienie porządku publicznego. To tylko część zadań, które na co dzień wykonują pogranicznicy. Praca w szeregach straży granicznej może być niełatwym wyzwaniem, ale też prawdziwą życiową przygodą.

Wszyscy chętni, by rozpocząć karierę zawodową pogranicznika, będą mogli osobiście złożyć dokumenty w jednym z oddziałów MOSG, m.in. w Gdańsku, Gdyni czy Władysławowie, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym godziny:

– ul. Słowackiego 200, Gdańsk, tel. 58 348 12 80;

– ul. Solidarności 1B, Gdyni, tel. 58 627 35 00;

– ul. Morska 7, Władysławowo, tel. 58 674 43 00.

Adresy wszystkich placówek MOSG są na stronie internetowej, gdzie można też pobrać wzory dokumentów i zasięgnąć szczegółowych informacji odnośnie do rekrutacji. Co warto wiedzieć? Przede wszystkim do służby mogą wstąpić osoby, które nie przekroczyły 35. roku życia, mająca obywatelstwo polskie. Postępowanie kwalifikacyjne składa się z dwóch etapów.

W pierwszym komisja rekrutacyjna sprawdza kompletność dokumentów złożonych przez kandydata i przeprowadza z nim rozmowę kwalifikacyjną. Kandydat do służby wysyłany jest również na badanie psychologicznie oraz psychofizjologiczne, czyli tzw. wariograf. Drugi etap postępowania kwalifikacyjnego odbywa się w jednym z ośrodków szkolenia Straży Granicznej. Kandydaci rozwiązują tam testy z wiedzy ogólnej i wybranego języka obcego, przechodzą egzamin ze sprawności fizycznej i rozmowę kwalifikacyjną, następnie wysyłani są na komisję lekarską, która ustala ich zdolność do służby – mówi kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

Jeśli kandydat spełni wszystkie warunki, musi złożyć uroczyste ślubowanie w Komendzie Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. Po nim zaplanowano ośmiomiesięczne szkolenie, które poprzedza właściwą służbę w macierzystych jednostkach.

Mat. pras.

Przedstawiciele straży granicznej podkreślają, że chętni mogą spróbować swoich sił w różnych specjalizacjach. Mogą się sprawdzić m.in. jako specjaliści ds. fałszerstw dokumentów, eksperci ds. migracji, członkowie załóg pływających czy przewodnicy psów służbowych. Praca pogranicznika może również wiązać się z działaniami poza Polską.

To także szansa na udział w misjach zagranicznych np. w Macedonii, Grecji czy Włoszech, dokąd regularnie jeżdżą funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej – zaznacza Andrzej Juźwiak.

Mat. pras.

Możliwości jest zatem wiele. Placówka MOSG w Gdańsku obejmuje swoim działaniem m.in. przejścia graniczne na lotnisku Gdańsk-Rębiechowo, a także przejścia graniczne Gdańsk-Port i Gdańsk-Górki Zachodnie oraz przyległe powiaty. Gdyńska placówka kontroluje ruch na przejściu granicznym w Gdyni i działa na terenie okolicznych powiatów. Natomiast placówka Straży Granicznej we Władysławowie obejmuje rejon morskich przejść granicznych Władysławowo, Jastarnia, Hel i Łeba oraz obszar powiatów puckiego, wejherowskiego i lęborskiego.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24