17.12.2019 11:06 0 Gol

'Ósemka' na pudle w koszykówce 3 × 3

Mat. pras.

Z dwoma medalami srebrnym oraz brązowym w Finałach Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w koszykówce 3 × 3 zakończyła swój udział reprezentacja wejherowskiej Szkoły Podstawowej nr 8. Natomiast w Licealiadzie 4. miejsce zajęło Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące w Rumi.

Przypomnijmy, że koszykówka 3 × 3 to odmiana koszykówki grana na ulicach i salach gimnastycznych na całym świecie, choć w mniej formalny sposób. Począwszy od końca lat 80., sport zaczął być standaryzowany w całych Stanach Zjednoczonych, w szczególności poprzez serie turniejów Gus Macker i Hoop It Up. Od tego czasu liczba imprez i zawodów koszykówki 3 × 3 stale rośnie na całym świecie.

Od 2007 roku FIBA organizuje mistrzostwa świata, Europy i World Tour. Format został przetestowany na Halowych Igrzyskach Azjatyckich w 2007 roku i 2009 roku Młodzieżowych Igrzyskach Azjatyckich, zanim zadebiutował na Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich w 2010 roku. Od 2020 będzie również obecny na Letnich Igrzyskach Olimpijskich.

Ta dyscyplina sportowa jest też popularna i w Polsce, i na Pomorzu. W grudniu, w hali MOSiR w Rumi odbył się Finał Wojewódzki Igrzysk Dzieci, Igrzysk Młodzieży Szkolnej oraz Licealiady w koszykówce 3 × 3 chłopców i dziewcząt.

W rywalizacji wzięło udział sześć najlepszych zespołów w każdej kategorii z całego województwa pomorskiego, czyli w sumie ponad 140 zawodników oraz zawodniczek w całych rozgrywkach. Był to pierwszy historyczny Finał Wojewódzki w tej konkurencji.

Frekwencja na zawodach dopisała, co świadczy o dużym zainteresowaniu tą dyscypliną sportową wśród dzieci i młodzieży w naszym województwie – mówi Andrzej Byczkowski, dyrektor Powiatowego Zespołu Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Wejherowie. – Nasz powiat, reprezentowany w szkołach podstawowych przez Szkołę Podstawową nr 8 w Wejherowie, osiągnął na tym turnieju duży sukces. Zdobyliśmy dwa medale. W Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej zespół dziewcząt zdobył srebrny medal, natomiast chłopcy wywalczyli brąz. Jest to super wynik. Należy dodać, że uczniowie tych drużyn na co dzień reprezentują barwy wejherowskiego klubu – UKS Basket Ósemka Wejherowo. W rywalizacji w Wojewódzkiej Licealiadzie bardzo dobry rezultat osiągnęli zawodnicy z Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Rumi, którzy zajęli wysokie czwarte miejsce. Gratulacje, bo to jest najwyższe miejsce w finałach wojewódzkich uczniów z tej szkoły w grach zespołowych – dodaje dyrektor.

Wyniki drużyn z powiatu wejherowskiego

Igrzyska Młodzieży Szkolnej

Dziewczęta

– II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 8 w Wejherowie (Karolina Grabska, Joanna Lazik, Zofia Markiewicz, Zuzanna Żyła; opiekun drużyny – Łukasz Zimniewicz)

Chłopcy

– III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 8 w Wejherowie (Cezary Zabrocki, Adam Czoska, Oskar Lesner, Maciej Truszkowski Hubert Frey; opiekun drużyny – Kordian Zabrocki)

Licealiada

Chłopcy

– IV miejsce – Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące w Rumi (Oskar Bielski, Michał Cegielski, Kewin Czajkowski, Hubert Gospodarek, opiekun drużyny – Marcin Wilk)