21.12.2019 10:03 0 Kwt/mat.prasowe

Rumia: Padł kolejny rekord w pisaniu listów

Źródło: UM Rumia

Zakończył się ogólnoświatowy maraton pisania listów w obronie praw człowieka. Mieszkańcy Rumi i wielu innych miast w Polsce już po raz szósty mieli możliwość zabrania głosu w słusznej sprawie. W tym roku udało się ustanowić kolejny rekord. W Rumi udało się napisać trzykrotnie więcej listów niż w ubiegłym roku.

W tym roku Amnesty International stanęło w obronie praw dzieci i młodych aktywistów z Białorusi, Kanady, Chin, Egiptu, Grecji, Iranu, Meksyku, Nigerii, Filipin i Sudanu Południowego.

Już po raz szósty braliśmy udział w Maratonie Pisania Listów w obronie praw człowieka. Akcja cieszy się w Rumi z roku na rok coraz większym zainteresowaniem. W tym roku, dzięki zaangażowaniu Pani Beaty Wysockiej-Turek, do akcji włączyły się trzy szkoły: Ekologiczna Szkoła Społeczna, Szkoła Podstawowa nr 8 i Szkoła Podstawowa nr 6. Pobiliśmy rekord ostatnich lat – napisaliśmy wspólnie prawie 600 listów – wyjaśnia Krystyna Laskowicz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi.

Inicjatywa cieszy się szczególnym zainteresowaniem wśród młodych mieszkańców Rumi. W tym roku historią, która najbardziej ich poruszyła, jest sytuacja młodzieży z rdzennej wspólnoty Anishinaabe z Grassy Narrows w Kanadzie, która walczy o zdrową przyszłość dla siebie i swojej społeczności.

Pięćdziesiąt lat temu ścieralnia drewna wypuściła około 10 ton rtęci do rzek Wabigoon-English, nad którymi położona jest Grassy Narrows. Stężenie rtęci w rybach z okolicznych rzek ma tragiczny wpływ na zdrowie kolejnych pokoleń. Przez prawie pięć dekad władze nie ujawniały najważniejszych informacji dotyczących wpływu tej sytuacji na stan zdrowia społeczności z Grassy Narrows, odmawiały oczyszczenia rzek, nie organizowały specjalistycznej opieki zdrowotnej, a nawet negowały fakt, że istniało niebezpieczeństwo zatrucia rtęcią. Młodzi rumianie solidaryzują się z młodzieżą z Grassy Narrows, domagając się od rządu Kanady przywrócenia tamtejszej społeczności tego, co odebrała jej rtęć – informuje Stacja Kultura.

Maraton powstał w Polsce w 2001 roku z inicjatywy polskich aktywistów Amnesty International i urósł do rangi jednego z największych na świecie wydarzeń w obronie praw człowieka.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...