12.01.2020 22:12 13 NW/gdańsk.pl

Symboliczne 'Światełko do Nieba' w Gdańsku

"Światełko do Nieba:"/Źródło: gdańsk.pl

W Gdańsku w niedzielę (12 stycznia) podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na ulicach kwestowało około 1200 wolontariuszy. W zbiórkę włączyli się przedstawiciele władz miasta, samorządowcy, dorośli, młodzież jak i dzieci. Dla gdańszczan 28. Finał WOŚP jest dniem wyjątkowym i symbolicznym, w którym wspominają tragiczną śmierć prezydenta Pawła Adamowicza.

Gdański 28. Finał WOŚP śmiało już teraz można określić sukcesem. Jak podaje gdańsk.pl, w ciągu całego dnia zbiórki udało się zebrać ponad milion złotych! A jak wiadomo – na tym nie koniec, ponieważ nadal trwają zbiórki internetowe.

Kolorowy dzień, kiedy wszyscy dzielą się miłością, dobrem i wspierają szczytny cel, jaki niesie za sobą Orkiestra w Gdańsku przeszyty był również tęsknotą i żalem za śp. prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem, który zmarł na skutek ataku nożownika, podczas zeszłorocznego Finału WOŚP.

Kochani, to dla mnie bardzo trudny moment. Najtrudniejszy moment od 14 stycznia 2019 roku. Pamiętajcie, że dobro zwycięża, że zło nie może wygrać, że nie damy się zastraszyć. Jesteście wszyscy tutaj, dlatego, że się nie boicie. Pamiętajcie: zło boi się odwagi – powiedziała ze sceny Magdalena Adamowicz.

Rok temu wydarzyło się wielkie nieszczęście: straciliśmy prezydenta. Ale wydarzyło się też coś niesamowitego: wielki dar bycia razem. Kochane gdańszczanki, kochani gdańszczanie, dziękuję wam za tę ciszę i solidarność, która wtedy obległa nasze miasto – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Źródło: gdańsk.pl

Mimo tych tragicznych wydarzeń, miasto dumnie głosiło hasło pn. „Gdańsk dzieli się dobrem”. Słowa te były jednymi z ostatnich, jakie w 2019 roku ze sceny wypowiedział śp. Paweł Adamowicz. Pod Europejskim Centrum Solidarności zebrały się tysiące ludzi, a emitowane na żywo „Światełko do Nieba” oglądało 22 tysiące osób, informuje gdańsk.pl.

Chwilę później symboliczne światełko wypuściły setki innych miast, w tym Warszawa podczas Koncertu Głównego na pl. Bankowym.

Źródło: gdańsk.pl

Tak jak wszędzie, tak i w Gdańsku, tego dnia nie mogło zabraknąć szerokiej gamy atrakcji dla wszystkich, którzy postanowili tego dnia wyjść na ulice miasta. Do godziny 18:00 można było zobaczyć jak w Kuźni Wodnej w Oliwie kute są orkiestrowe serduszka, zaś po Trójmieście kursowały zabytkowe pojazdy komunikacji miejskiej.

O godzinie 16:00 rozpoczął się finałowy koncert, podczas którego na scenie wystąpili m.in. Varius Manx & Kasia Stankiewicz, PECTUS, Sound’n’Grace, Voo Voo czy Organek. Zespół Lipali wykonał tego wieczoru utwór pt.: „PA”, który powstał w hołdzie dla śp. Pawła Adamowicza.

Źródło: gdańsk.pl

Źródło: gdańsk.pl

Na scenie odbyło się także kilka ważnych licytacji. Za 2500 złotych wylicytowano koszulkę kapitana Lechii Gdańsk Flavio Paixao. Na koszulce widnieje autograf piłkarza oraz specjalna dedykacja. Wciąż można również licytować koszulkę upamiętniającą św. Pawła Adamowicza z numerem 53 (tyle lat w chwili śmierci miał prezydent).

Link do licytacji tutaj.

W tzw. centrum dowodzenia przez całe popołudnie systematycznie pojawiali się wolontariusze z pełnymi puszkami. Jak informował gdańsk.pl, swoją puszkę oddała także Aleksandra Dulkiewicz, której udało się zebrać dokładnie 5 711 złotych i 92 grosze.

Źródło: gdańsk.pl


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24