14.01.2020 13:03 2 mike/UM Puck

Mieszkańcy Pucka mogą się wypowiedzieć ws. kaszubskiej nazwy miasta

Fot. archiwum TTM

Od poniedziałku (13 stycznia) w Pucku trwają konsultacje społeczne ws. stosowania dodatkowej, kaszubskiej nazwy miasta „Pùck”. Mieszkańcy mogą wypowiedzieć się w tej sprawie do 27 stycznia br.

Niewykluczone, że w kolejnym mieście Nordy, tym razem – w Pucku, będzie można oficjalnie posługiwać się dwujęzyczną nazwą, polską i kaszubską. O tym, czy tak się stanie, zadecydują m.in. mieszkańcy miasta. Do 27 stycznia potrwają konsultacje społeczne ws. stosowania nazwy „Pùck”.

W konsultacjach mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Pucka, odpowiadając na pytanie:

Czy jesteś za stosowaniem dodatkowej nazwy miasta w języku kaszubskim „Pùck”?

Jak podkreślają samorządowcy z Pucka, wprowadzenie kaszubskiej nazwy miasta ma podkreślić jego przynależność do regionu kaszubskiego i przyczynić się do kultywowania tradycji kaszubskich.

Kulturę kaszubską mieszkańców Miasta Puck można zauważyć w życiu codziennym, zamieszkują tu ludzie przywiązani do swojej kaszubskiej tradycji – czytamy w uzasadnieniu prowadzonych konsulacji.

Wydrukowaną i wypełnioną ankietę, którą można pobrać pod tym linkiem, należy dostarczyć do Biura Obsługi Klienta Urzędu Miasta Puck (ul. 1 Maja 13, pok. 2, parter), do 27 stycznia. Można też ją przesłać pocztą elektroniczną na adres: [email protected] lub [email protected].

Przypomnijmy – w Wejherowie podobne konsultacje ws. dwujęzycznej nazwy miasta odbyły się ponad dwa lata temu – od 25 sierpnia do 2 października 2017 roku. Wówczas aż 86 procent głosujących opowiedziało się za podwójną nazwą. „Witacze” z polską i kaszubską nazwą Wejherowa pojawiły się pod koniec listopada 2019 roku.

Fot. archiwum TTM


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24