17.01.2020 10:30 1 Kwt/www.airport.gdansk.pl

Port Lotniczy Gdańsk bije kolejne rekordy

Fot. Ola Mikołajczak

Miniony 2019 rok był najlepszym w historii gdańskiego lotniska, które obsłużyło łącznie aż 5,4 mln pasażerów. Port Lotniczy Gdańsk pobił także rekordy w liczbie operacji lotniczych i w ruchu cargo.

Grudzień 2019 roku był miesiącem wyjątkowym, gdyż Port Lotniczy Gdańsk świętował wówczas wizytę pięciomilionowego pasażera. W całym 2019 roku było w sumie 5 376 120 pasażerów przylatujących i odlatujących z Gdańska. W 2019 roku z gdańskiego lotniska samoloty wykonały w sumie 48 882 operacji startów i lądowań, najwięcej w historii firmy.

Źródło: Airport.gdansk.pl

Nasz cel, by przekroczyć pięć milionów pasażerów w ciągu roku, osiągnęliśmy z nawiązką. To bardzo ważna informacja dla nas, że pasażerowie coraz chętniej wybierają Gdańsk jako cel swoich podróży i że dobra sytuacja gospodarcza oraz coraz lepsza oferta turystyczna Pomorza mają bezpośredni wpływ na zwiększający się ruch pasażerski na naszym lotnisku – powiedział Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Rekordowe są także zyski gdańskiego lotniska. Zysk netto wyniósł 49 938 000 zł i wzrósł o prawie 540 procent w stosunku do roku 2018.

Ruch lotniczy i statystyki są bardzo ważne dla każdego Portu Lotniczego, ale ważne jest, aby mieć także dobre wyniki finansowe. Dzięki bardzo dobrym wynikom finansowym, nasza firma może realizować inwestycje, w tym tak nowatorską na polskim rynku, jak Airport City Gdańsk – powiedział Tomasz Kloskowski.

Wiosną wystartowały loty z Gdańska do Zurychu realizowane przez linie lotnicze SWISS, a jesienią do Dusseldorfu z Eurowings. Najpopularniejszym kierunkiem podróży w 2019 roku z Portu Lotniczego Gdańsk był Londyn.

W siatce jest 88 połączeń z Gdańska do 71 portów lotniczych w 22 krajach. W rozkładzie wiosennym i letnim 2020 pojawi się pięć nowych połączeń: do Zadaru w Chorwacji, Kalamaty w Grecji, Bari we Włoszech, Zaporoża na Ukrainie i Burgas w Bułgarii. Linia Norwegian uruchomi swoje niskokosztowe połączenia do Kopenhagi, Trondheim, Helsinek, Goteborga i Sztokholmu – informuje gdańskie lotnisko.

Gdańskie lotnisko może poszczycić się także rekordowym wynikiem w przewozach towarów. W okresie od stycznia do grudnia wyniosły one 6887 ton.

Port rozbudowuje obecnie Terminal Pasażerski T2 o pirs zachodni i buduje biurowiec Alpha. To pierwszy z siedmiu obiektów biurowych w ramach Airport City Gdańsk.

Siatka połączeń 2020:

Billund, Aberdeen, Doncaster–Sheffield, Edynburg, Liverpool, Londyn-Gatwick, Londyn-Luton, Barcelona-El Prat, Paryż-Beauvais, Kutaisi, Eindhoven, Rejkiawik-Keflavik, Brema, Dortmund, Hamburg, Kolonia-Bonn, Alesund, Bergen, Bodo, Haugesund, Kristiansand, Molde, Oslo-Gardermoen, Oslo-Torp, Stavanger, Tromso, Trondheim, Goteborg, Malmo, Sztokholm–Skavsta, Turku, Charków, Kijów, Lwów, Odessa, Zaporoże, Bari, Mediolan-Bergamo, Wiedeń (Wizz Air);

Ateny, Kalamata, Belfast, Birmingham, Bristol, Edynburg, Leeds-Bradford, Londyn-Stansted, Manchester, Newcastle, Alicante, Baracelona-Reus, Dublin, Cork, Malta, Oslo-Torp, Aarhus, Kopenhaga, Kraków, Wrocław, Goteborg, Sztokholm–Skavsta, Vaxjo, Kijów, Odessa, Mediolan-Bergamo, Piza, Hamburg, Burgas, Zadar (Ryanair);

Kopenhaga, Oslo-Gardermoen, Sztokholm-Arlanda (SAS); Frankfurt, Monachium (Lufthansa); Amsterdam (KLM); Kraków, Warszawa (LOT); Helsinki (Finnair); Dusseldorf (Eurowings), Bergen, Oslo-Gardermoen, Trondheim, Helsinki, Kopenhaga, Goteborg, Sztokholm-Arlanda, (Norwegian), Ryga (airBaltic), Zurych (SWISS).

Źródło: Airport.gdansk.pl


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24