30.01.2020 08:00 4 mike/KWP Gdańsk

Policjanci przeprowadzą akcję 'Bezpieczny pieszy'

Fot. Policja.pl/archiwum

W czwartek (30 stycznia) na Pomorzu będą trwały policyjne działania „Bezpieczny pieszy”. Funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na zminimalizowanie zagrożeń drogowych z udziałem pieszych i rowerzystów. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są pełnoprawnymi użytkownikami dróg” – przypominają mundurowi.

Wypadki z udziałem pieszych i rowerzystów często należą do tych najbardziej tragicznych. Winni tragedii nie zawsze są kierowcy. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego również powodują zagrożenia. Celem czwartkowej akcji będą działania prewencyjne w tym zakresie.

Mundurowi zwrócą szczególną uwagę na przypadki przechodzenia przez jezdnię w miejscu zabronionym. W okolicy przejść dla pieszych policjanci będą reagowali na wykroczenia pieszych oraz kierujących wobec pieszych. W przypadku rażącego naruszenia przepisów funkcjonariusz może odstąpić od nałożenia mandatu karnego, zatrzymać prawo jazdy i skierować wniosek do sądu – informuje Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku.

Mundurowi apelują o rozwagę podczas przechodzenia przez jezdnię. Najczęściej do tragicznych wypadków dochodzi na oznakowanych przejściach, gdzie piesi czują się najpewniej, a przez to – tracą czujność. Z kolei zmotoryzowani również nie zawsze zachowują wzmożoną uwagę w tych rejonach ulic. To samo dotyczy cyklistów.

Rowerzyści natomiast powinni zejść z roweru, jeżeli nie ma wyznaczonego przejazdu. Należy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Zimowa aura ogranicza widoczność oraz wydłuża drogę zatrzymania – przestrzegają policjanci z KWP Gdańsk.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24