31.01.2020 15:05 1 mike/Pomorskie.eu

Można głosować na wolontariuszy z Pomorza w ogólnopolskim konkursie

Fot. archiwum TTM

Wolontariat Szpitalny – program województwa pomorskiego – znalazł się z w finałowej trzydziestce ogólnopolskiego konkursu Zdrowy Samorząd. Głosowanie online potrwa do 24 lutego, do godziny 12:00.

Mimo że za swoją pracę nie pobierają wynagrodzenia, czują się potrzebni i spełnieni. Mowa o ochotnikach, którzy działają z ramach Wolontariatu Szpitalnego, w różnych placówkach ochrony zdrowia na Pomorzu, w tym także w Wejherowie. Dzięki ich pracy, udało się m.in. wykonać nowoczesne patio w wejherowskim szpitalu czy wyremontować stołówkę, o czym pisaliśmy tutaj. Ważna, a niekiedy po prostu bezcenna jest też opieka nad pacjentami i zapewnienie im wsparcia.

Fot. archiwum TTM

Idea programu narodziła się w 2015 roku z inicjatywy osób pracujących w szpitalach i zajmujących się na co dzień chorymi. Początkowo do wolontariatu zgłosiły się 63 osoby; w 2019 roku liczba ta wzrosła do ponad tysiąca w tzw. szpitalach marszałkowskich na Pomorzu.

Jestem dumna, że liczba wolontariuszy z roku na rok rośnie. Bardzo dziękuję za ich pracę. Liczę na to, że program dotyczący wolontariatu szpitalnego zostanie nagrodzony – mówi Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego.

Źródło: Pomorskie.eu

W ramach Szpitalnego Wolontariatu realizowane są trzy formy aktywnego wsparcia pacjentów. Wolontariusze stali (267 w 2019 r.) systematycznie pojawiają się w szpitalach. Ochotnicy pomagający (537 w 2019 r.) doraźnie wspierają szpitale przy organizacji imprez okolicznościowych. Trzecią formą jest wolontariat pracowniczy, realizowany przez osoby (58 w 2019 r.) zatrudnione na stałe w placówkach szpitalnych.

Aby zagłosować na pomorski Wolontariat Szpitalny, trzeba wejść na tę stronę i kliknąć opcję „Popieram”.

Głównym celem konkursu jest wybór i nagrodzenie jednostek samorządu terytorialnego, które w sposób najbardziej efektywny realizują zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją zdrowotną i profilaktyką wybranych chorób oraz czynników ryzyka. Samorządy mogły zgłaszać realizowane w latach 2016–2019 inicjatywy m.in. programy polityki zdrowotnej, kampanie edukacyjne i akcje profilaktyczne – czytamy na stronie Pomorskie.eu.

Ogłoszenie wyników i wręczenie statuetek nastąpi 5 marca br., podczas V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24