07.02.2020 10:00 1 rp/TTM

Puck odkrywa kolejne karty przed Zaślubinami

Fot.Damian Klechowicz/TTM

Chociaż do głównego jubileuszu zostało jeszcze trochę czasu, Puck go nie marnuje i już rozpoczął uroczyste świętowanie. W czwartek (6 lutego) odbyła się tam uroczysta sesja Rady Miasta, połączona z otwarciem ronda oraz elementów małej architektury, nawiązujących do wydarzeń sprzed stu lat.

W napiętym grafiku związanym z setną rocznicą Zaślubin Polski z Morzem nie mogło zabraknąć uroczystej sesji, która była nie tylko okazją do omówienia nadchodzących wydarzeń, ale i nadania im odpowiedniego charakteru. Nad tym między innymi pochylili się radni i podjęli uchwałę dotyczącą odnowienia aktu zaślubin Polski z morzem w setną rocznicę wydarzeń.

Następnie, w towarzystwie Tadeusza Juszczyna, który także obchodzi swoje setne urodziny, przekazano akt erekcyjny młodym mieszkańcom Pucka. Ci mają zadbać, aby pamięć o tym wydarzeniu przetrwała przez kolejne lata.

„My, młodzi pucczanie, przyrzekamy strzec naszego morza i szczepić miłość do niego w serach Polaków” – wybrzmiało w puckim ratuszu.

Fot.Damian Klechowicz/TTM

Spotkanie było także okazją do uhonorowania tych, którzy w specjalny sposób zasłużyli się dla miasta, otrzymując najwyższe wyróżnienie od puckiego magistratu.

Honorowy Obywatel Miasta Pucka to tytuł, który uzyskał pośmiertnie Józef Haller, do jego grona dołączył Antoni Miotk, zasłużony dla miasta chociażby przez organizacje zaślubin sto lat temu – komentuje Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka.

Okazją ku temu była także obecność na sesji jego wnuczki Grażyny Miotk-Szpiganowicz, na ręce której złożono podziękowania za wkład Antoniego Miotka w życie Pucka i jego przynależność do naszej Ojczyzny. Nie tylko dla obecnych na sesji był to ważny moment. Mieszkańcy Pucka i goście od teraz mogą korzystać z dodatkowych elementów infrastruktury, które przygotowano specjalnie na tę uroczystość. Po sesji oficjalnie przecięto wstęgę na elementach, które o zaślubinach mają przypominać na co dzień.

Nie chcieliśmy jakiegoś tradycyjnego pomnika, tylko postawiliśmy na ławeczkę, na której można usiąść i posłuchać informacji o zaślubinach – dodaje burmistrz.

Fot.Damian Klechowicz/TTM

Fot.Damian Klechowicz/TTM

Ławeczka jest „bogata” w repertuar. Siedząc na niej, można posłuchać hymnu kaszubskiego, wspomnień Hallera czy fragmentu homilii ks. Józefa Wryczy. To jednak nie wszystko. Odsłonięto także replikę słupka z 1920 roku oraz specjalnie wykonaną z okazji zaślubin ławkę o nazwie „Fala”.

Świętujemy już na całym Pomorzu, ale w sposób szczególny i symboliczny powinniśmy przypominać sobie o tej ważnej dacie tutaj, w Pucku – komentuje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Dziś wspominamy stulecie ale przede wszystkim kontekst, bo to nie tylko symboliczne odzyskanie zaślubiny Polski z Morzem, ale objęcie przez administrację polską Pomorza jako cześć RP i dostęp do polskiego morza – dodaje.

Fot.Damian Klechowicz/TTM Fot.Damian Klechowicz/TTM Fot.Damian Klechowicz/TTM Fot.Damian Klechowicz/TTM Fot.Damian Klechowicz/TTM Fot.Damian Klechowicz/TTM Fot.Damian Klechowicz/TTM Fot.Damian Klechowicz/TTM Fot.Damian Klechowicz/TTM Fot.Damian Klechowicz/TTM Fot.Damian Klechowicz/TTM Fot.Damian Klechowicz/TTM

Jak zaznaczał marszałek, marzenia wielu pokoleń Polaków przez 150 lat zaborów stały się faktem i rozpoczęta została budowa Polski morskiej. Puck z kolei rozpoczął świętowanie, i to na dobre, a wszystkie informacje dotyczące nadchodzących wydarzeń znajdują się na oficjalnej stronie zaślubin.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...