12.02.2020 16:15 1 rp

Muzycznie i przedpremierowo świętowali 100-lecie zaślubin Polski z morzem

Fot. Monika Wejer/TTM

„Wejherowska Filharmonia to nasza młodsza siostra” - mówił dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej po udanym spektaklu muzycznym, na którym wystąpił światowej sławy polski muzyk jazzowy, Leszek Możdżer. We wtorek (11 lutego) zaprezentował się wejherowskiej publiczności, podczas koncertu z utworem „Balticetta” przygotowanym specjalnie na tę okazję.

Choć główne obchody setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem odbyły się 10 lutego, duchowa stolica Kaszub postanowiła, że na tym nie zaprzestanie. Wspólnie z Marszałkiem Województwa Pomorskiego – Mieczysławem Strukiem zaprosili mieszkańców na niecodzienne, muzyczne atrakcje.

Trzeba przyznać, że te uroczystości odbywają się od kilku dni, Wejherowo też chce się do nich dołączyć – komentował Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa.

Fot. Monika Wejer/TTM

Fot. Monika Wejer/TTM

Na pamiątkę tego wyjątkowego i przełomowego w historii wydarzenia w Filharmonii Kaszubskiej odbył się uroczysty koncert, podczas którego zaprezentowana została światowa prapremiera utworu skomponowanego specjalnie na tę okazję.

Jest to właściwie drugie wykonanie prapremiery – zaznacza Jolanta Rożyńska, dyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury. – Po raz pierwszy Leszek Możdżer wykonał utwór, który komponował specjalnie na stulecie w Gdańsku jeszcze przed poniedziałkowymi wydarzeniami.

Wejherowo jako kolejne miejsce tych występów zostało wybrane dlatego, że jak podkreślają przedstawiciele Sejmiku, samorząd jest kolejnym punktem na mapie przyjmowanym przez front pomorski gen. Hallera. Ziemia Wejherowska było jednym z ostatnich obszarów, ale z pewnością nie mniej ważnym niż pozostałe tereny.

Na pewno będziemy takie akcje kontynuować, bo widzimy, że tutaj to jest możliwe – wspominał prof. Roman Perucki, dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. – Mam nadzieję, że ta muzyka przypadnie do gustu i wejherowska publiczność będzie chciała zaprosić nas raz jeszcze.

Fot. Monika Wejer/TTM

Fot. Monika Wejer/TTM

Podczas wtorkowego wydarzenia na scenie pojawił się także nasz wejherowski akcent. Wystąpiły połączone chóry - Camerata Musicale i Chór Dziecięcy Szkoły Podstawowej nr 9 pod dyrekcją Aleksandry Janus.

Wystąpić na tej samej scenie z tak znakomitymi artystami i móc zadyrygować orkiestrą i połączonymi chórami to zaszczyt i wielka radość – czytamy na Facebooku dyrygentki.

Fot. Monika Wejer/TTM

Z pewnością to jednak nie ostatnia okazja do wspólnych występów.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24