14.02.2020 11:10 2 mike/Gdynia.pl

Szczepione dzieci będą miał pierwszeństwo w gdyńskich żłobkach

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Władze Gdyni wprowadzają nowe kryteria przyjmowania do żłobków. W procesie rekrutacji zostanie wprowadzona punktacja, która zadecyduje o pierwszeństwie w przyjęciu do placówki. Najwięcej punktów uzyskają dzieci, które zostały poddane szczepieniom ochronnym.

Jak podkreślają przedstawiciele gdyńskiego samorządu, celem wprowadzenia nowych kryteriów przyjmowania do żłobków jest usprawnienie procesu rekrutacji i dokładniejsze określenie zapotrzebowania na miejsca w placówkach. Równie ważna ma być ochrona zdrowia najmłodszych mieszkańców miasta.

Wprowadzamy dodatkowe kryteria pomagające w rekrutacji, wśród nich znajdą się m.in. wykonane szczepienia ochronne, co pozwoli jeszcze lepiej zadbać o zdrowie najmłodszych – informuje Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

O przyjęciu dziecka do gdyńskich żłobków ma decydować punktacja. Najwięcej punktów (25) uzyska wniosek, który dotyczy dziecka poddanego obowiązkowym szczepieniom ochronnym; dziecko, które ze względów zdrowotnych nie może być szczepione, powinno mieć stosowne zaświadczenie lekarskie. Sporo punktów (20) będzie przyznanych, jeśli oboje rodziców (lub opiekunów) pracuje bądź kontynuuje edukację w systemie dziennym. Po 10 punktów otrzymają wnioski dotyczące rodzin wielodzietnych (powyżej trojga dzieci) i dla drugiego dziecka w danej placówce. Pięć punktów przysługuje w przypadku rodziców samotnie wychowujących dziecko, niezależnie od ich stanu cywilnego.

Jak zaznacza Bartosz Bartoszewicz, obecnie funkcjonujący system rekrutacji jest daleki od ideału, a listy oczekujących są zbyt długie.

Prawie każde dziecko jest na wszelki wypadek zapisywane po ukończeniu 1. roku życia, a do żłobka w Śródmieściu – jeszcze wcześniej. Konieczność potwierdzania przez rodziców co dwa miesiące wniosku także może być dla nich uciążliwa. Zaproponowana forma rekrutacji jest bardziej praktyczna – najwięcej miejsc zwalnia się co roku w tym samym czasie, czyli w czerwcu. Chcemy przystosować system przyjmowania dzieci do realnego cyklu pracy placówek. Istotne jest również zintegrowanie list oczekujących – obecnie nierzadko dublują się zgłoszenia tych samych osób. Dzięki zmianom o przyjęciu do żłobka zadecydują jasne kryteria, a nie tylko data złożenia wniosku – zaznacza wiceprezydent Gdyni.

Innym ze zmian będzie wprowadzenie przerwy wakacyjnej. Ma ona nie tylko umożliwić dzieciom wypoczynek, ale także zapewnić czas na ewentualne remonty i prace konserwacyjne. Co ważne, w tym czasie rodzice nie będą ponosili opłat stałych.

Wnioski w formie elektronicznej będzie można składać w terminie od 17 kwietnia do 11 maja. Obowiązuje jednak lista zgłoszeniowa dla wszystkich placówek. Wstępna kwalifikacja nastąpi 15 maja, powstanie również lista rezerwowa. W ciągu kolejnych 10 dni będzie można złożyć dodatkowe dokumenty. Ostateczna lista dzieci przyjętych do żłobka powinna być znana 15 czerwca.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24