14.02.2020 13:30 0 Kwt/UM Gdynia

Przedstawią historię zaślubin Polski z morzem na dużym ekranie

Fot. archiwum

Historia zaślubin Polski z morzem zostanie ukazana w dwóch krótkometrażowych filmach. Obrazy zrealizują absolwenci Gdyńskiej Szkoły Filmowej, a każda z produkcji będzie miała po 15 minut.

Filmy mają upamiętnić i opowiedzieć historię zaślubin z perspektywy mieszkańców Pomorza. Produkcje zostaną zaprezentowane w Brukseli, w trakcie zbliżającej się konferencji historycznej, która odbędzie się w Parlamencie Europejskim. Pierwsza z nich to „Zaślubiny”.

Krótkometrażowy film fabularny, w reżyserii absolwenta gdyńskiej filmówki, Sławomira Witka, opowie fikcyjną historię dwóch nastoletnich braci – Kaszubów. Jego akcja rozgrywa się 1920 roku w Pucku, a genezą są historyczne wydarzenia zaślubin Polski z morzem 10 lutego 1920 roku. Film ma w atrakcyjny sposób pokazać, jakie znaczenie miał tamten moment dla mieszkańców Pomorza – informuje gdyński urząd.

Drugie dzieło filmowe pt. „Sto lat” reżyseruje Aneta Gołębiewska-Bussold – absolwentka Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Opowiedziana z dozą humoru familijna historia skierowana jest do widzów w każdym wieku. Akcja filmu będzie się rozgrywać w Gdyni i Pucku, prawie 100 lat po zaślubinach Polski z morzem.

Obraz ukazuje fikcyjną historię potomków jednego z żołnierzy generała Józefa Hallera. Marta jest 30-letnią montażystką filmową, która pracuje w nowoczesnym studiu, w centrum Gdyni. Główna bohaterka spełnia się zawodowo. W pewnym momencie musi chwilowo porzucić swoje komfortowe życie i udać się z synkiem do swoich rodziców. W trakcie wigilijnej wieczerzy bohaterka filmu ma okazję skonfrontować się z tradycją, tożsamością i opinią rodziców na temat jej życia. To spotkanie okaże się dla niej wyjątkowym wydarzeniem.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24