04.03.2020 10:30 4 rp/TTM

Zbiera piasek z całego świata, by stworzyć projekt artystyczny

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Jean-François Aillet to człowiek o wielu twarzach. Jest nie tylko chodziarzem, ale i inżynierem, rzeźbiarzem oraz autorem międzynarodowego projektu artystycznego "Le Solitaire…les mareé". W jego ramach przemierza cały świat, kolekcjonuje próbki piasku i chce stworzyć rzeźbę wysoką na 15 metrów. W swojej kolekcji będzie miał już piasek znad polskiego morza.

Francuski artysta marsz pn. „Baltica” rozpoczął w Muxia w Hiszpanii 19 września 2016 r. Jean pokonał w tym czasie 15 000 km przez 18 krajów. Jak? Pchając 150-kilogramowy, szwedzki wózek medyczny. Jak zaznacza pielgrzym, ma wszystko, czego mu potrzeba, także pojemnik na 1000 próbek różnych piasków. Ostatnio jego bogata kolekcja wzbogaciła się o piasek z Zatoki Puckiej, z początku Polski.

Zostałem tu na jeden tydzień, zostawiłem wózek w hotelu, zakładam plecak i będę szedł od Helu do Władysławowa, zbierając po jednej łyżeczce piasku na każdym kilometrze trasy – komentuje Jean-François Aillet, podróżnik.

Przed nim 70 kilometrów podróży brzegiem morza, która pomoże uzbierać 7000 próbek piasku z całego świata w artystycznym celu. Wcześniej kilka próbek znalazło się przestrzeni kosmicznej, w ramach projektu artystycznego, dzięki astronaucie Jeanowi-Fronçoisowi Clervoy.

Historię podróżnika mogli poznać bliżej uczniowie z helskiej szkoły podstawowej, którzy byli zafascynowani ideą i wytrwałością pielgrzyma.

To musi być dla podróżnika wielkie przeżycie, poznał wiele osób, to bardzo inspirujące – podkreśla Zuzanna Tomaszewska, uczennica z Helu.

Jestem wciąż pod ogromnym wrażeniem, śledziliśmy z zachwytem jego trasę i mieliśmy nadzieje, że przyjmie nasze zaproszenie. Jego inicjatywa jest na tyle interesująca, że postanowiliśmy pokazać ją naszym uczniom – zaznacza Żanna Sępińska, kierownik Zespołu do spraw Promocji, Turystyki i Kultury Urzędu Miasta w Helu.

Fot. Damian Klechowicz/TTM Fot. Damian Klechowicz/TTM Fot. Damian Klechowicz/TTM Fot. Damian Klechowicz/TTM Fot. Damian Klechowicz/TTM Fot. Damian Klechowicz/TTM Fot. Damian Klechowicz/TTM Fot. Damian Klechowicz/TTM

Gdy Jean-François uzbiera 7000 próbek piasku z całego świata, zamierza stworzyć z niego ogromną rzeźbę, wysoką na 15 metrów. Obecnie idzie przez Polskę, a przed nim są jeszcze Niemcy, Czechy, Austria, Włochy i Sardynia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24